W ramach przedmiotu Treści i formy turystyki kulturowej, 18 listopada br. studenci II roku specjalności Turystyka kulturowa z dziennikarstwem udali się na jednodniową wycieczkę kulturową do Warszawy wraz z opiekunem dr hab. Karoliną Buczkowską-Gołąbek.

Problematyka wyjazdu obejmowała następujące treści: Warszawa powstańcza w okresie II wojny światowej – powstanie w getcie w 1943 r. oraz powstanie warszawskie 1944 r. Głównym jej celem było zapoznanie studentów ze specyfiką organizacji tematycznych wyjazdów kulturowych o różnorodnej tematyce, w tym przypadku – w kontekście turystyki historycznej i martyrologicznej.

Realizację założonego tematu rozpoczęto przy fragmencie ocalałego muru getta przy ul. Siennej. Następnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Po indywidualnym zapoznaniu się z ekspozycją, grupa miała okazję spotkać się z dr Tadeuszem Jędrysiakiem, autorem książek o turystyce kulturowej, który towarzyszył jako przewodnik po terenach dawnego getta żydowskiego. Studenci udali się m.in. na Umschlagplatz – miejsce wywózki Żydów do obozów, pod pomnik Bohaterów Getta czy sierociniec prowadzony przez J. Korczaka.

Następnie grupa udała się z przewodnikiem do miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim. Były to m.in.: Plac Krasińskich, Pomnik Małego Powstańca, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jana Chrzciciela, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście. Drugą połowę dnia studenci spędzili wędrując dalej trasą powstańczej Warszawy i pod czujnym okiem pani profesor, próbowali swych sił w trudnej pracy przewodnika. Udali się wspólnie m.in. do miejsca śmierci K.K. Baczyńskiego na Placu Teatralnym (recytując jego wiersze) i na Plac Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Pijalni Czekolady i „Staroświeckiego Sklepu” E. Wedel przy ul. Szpitalnej, które znajdowały się w tym miejscu już w XIX w. W kamienicy mieszczącej także zakład produkcyjny rodzina Wedlów ukrywała w czasie wojny powstańców. Wyjazd został uznany przez grupę za bardzo ciekawy i wzbogacający zarówno ich wiedze historyczną, jak i tę na temat turystyki kulturowej.