Identyfikacja talentu sportowego, indywidualizacja procesu treningowego oraz budowanie świadomości zawodnika – to m.in. elementy, które brane są pod uwagę podczas szkolenia młodych piłkarzy ręcznych i nożnych.

O tym, jak z Orlika trafić na największe stadiony świata opowiadali wczoraj w naszej Akademii goście specjalni: selekcjoner reprezentacji polski do lat 21 w Polskim Związku Piłki Nożnej – Maciej Dorna oraz trener metodyk Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Wojciech Nowiński. Eksperci przedstawili schematy szkolenia zawodników w ich dyscyplinach sportowych oraz wyjaśnili najważniejsze zasady dotyczące organizacji naboru i selekcji młodych zawodników. Mówili też o pionierskich programach dedykowanych młodym sportowcom, tj. Akademia Młodych Orlików, Z podwórka na stadion czy Szczypiorniak na Orlikach.

Specjaliści wystąpili z prelekcjami w ramach cyklu konferencji szkoleniowo-metodycznych „Droga do Mistrzostwa. Etapizacja procesu szkolenia sportowego na przykładzie zespołowych gier sportowych – założenia systemowe”, których organizatorem są Zakład Teorii Sportu AWF oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe.

Konferencję uroczyście otworzył JM Rektor, dr hab. Dariusz Wieliński, prof. AWF, który podkreślił ogromną wartość naukowych spotkań organizowanych przez naszych pracowników. – Tu spotykacie trenerów, którzy wychowali mistrzów. Jeśli macie się uczyć, to uczcie się od najlepszych – mówił do licznie zgromadzonych studentów.

W spotkaniu udział wzięli także goście – prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego Paweł Szczepanik oraz znani zawodnicy, w tym m.in. byli piłkarze ręczni i olimpijczycy – Zygfryd Kuchta, Henryk Rozmiarek oraz działacze sportowi – Jacek Jackowski i Marek Werle, obecny prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej.