P1430014Możliwość współpracy w ramach projektów naukowo-biznesowych, udziału w konkursach organizowanych dla młodych naukowców, odbycia stażu w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie, a także współpracy podczas realizacji prac magisterskich – o szansach jakie stoją przed studentami naszej Akademii, w ramach współpracy z firmą Olimp Labs, mówił, 13 grudnia br., dr inż. Piotr Kaczka – dyrektor ds. Naukowych i Produktów Leczniczych w Olimp Laboratories Sp. z o.o.


Podczas wykładu studenci dowiedzieli się także które z suplementów dostępnych na rynku są wartościowe, jak tworzy się środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie diety i jak wygląda jakość produktów dostępnych w Polsce.

Najlepiej sprzedają się odżywki wysokobiałkowe i produkty aminokwasowe. Rynek jest rosnący i prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez kolejnych dziesięć lat – podsumował dr Kaczka.


Olimp Labs to firma, która działa na rynku od 1990 roku, zatrudnia ponad 600 pracowników i eksportuje produkty do 70 krajów. Posiada jedno z najbardziej nowoczesnych laboratoriów w Europie, dzięki czemu cały proces – od pomysłu do produkcji – realizowany jest w jednym miejscu. W skład laboratorium wchodzą m.in. Pracownia Badań Wysiłkowych, Pracownia Modelowania Komputerowego oraz Laboratorium Badań Tkankowych. Firma dysponuje także Inteligentnym Centrum Logistycznym, całkowicie zautomatyzowanym, w którym poziom tlenu wynosi jedynie 15%, - niweluje to zagrożenie pożarem.


Spotkanie z dr. inż. Piotrem Kaczką zorganizowane zostało przez Zakład Teorii i Metodyki Zespołowych Gier Sportowych, w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy naszą Akademią a firmą Olimp Labs.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody