P1550206W ramach wspólnej inicjatywy Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu oraz Wydziału Turystyki i Zdrowia Filii w Białej Podlaskiej Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, reprezentowanej przez dra Grzegorza Godlewskiego, 15 czerwca 2018 roku odbyła się w poznańskiej AWF II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Laboratorium Doświadczeń Turystycznych. Kontrowersje i problemy wokół współczesnej gospodarki turystycznej”.

Referaty przedstawiło blisko 40 uczestników reprezentujących krajowe i zagraniczne jednostki naukowe. W sesji plenarnej wystąpili dr hab. Bogusław Kopka z Departamentu Promocji Turystyki Krajowej Polskiej Organizacji Turystycznej, dr Yanki Hartijasti z Uniwersytetu Indonezyjskiego oraz dr Jolanta Rab-Przybyłowicz – ekspert ds. produktu turystyki medycznej, wykładowca studiów podyplomowych „Zarządzanie Turystyką Medyczną”, które są w nowej ofercie dydaktycznej AWF w Poznaniu.

Dyskutowano o turystyce i o bogatym spektrum jej form, szczególnie tych, które powszechne uważa się za dyskusyjne czy kontrowersyjne. Ich istota w swoim wyrazie społecznym budzi wiele wątpliwości – także w odniesieniu do aspektów ekonomicznych. Znana maksyma pecunia non olet, określająca amoralność zachowań we współczesnych gospodarkach, zdaje się potwierdzać ten fakt w przypadku licznych rodzajów podróży. Motywacje towarzyszące konsumentom dalece odbiegają od tych, które niegdyś spotykano w praktyce rynkowej lub nie akcentowano ich tak wyraziście. Postępujące zmiany, kreatywność producentów, innowacje w sektorze turystyki pozwalające na zagospodarowywanie coraz bardziej specjalistycznych segmentów odwiedzających, stają się swoistym poligonem w dobie społeczeństwa doświadczeń.

W trzech sekcjach tematycznych - prowadzonych przez prof. zw. dra hab. Aleksandra Panasiuka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dra hab. Marka Kazimierczaka, prof. AWF w Poznaniu oraz dr Matyldę Awedyk z AWF w Poznaniu - skupiono się na problemach bezpośrednio związanych z konsumentem i rynkiem, formach i procesach w gospodarce turystycznej oraz przestrzeni. Najlepsze referaty, po pozytywnych recenzjach, zostaną opublikowane na łamach czasopisma naukowego Polish Journal of Sport and Tourism (14 pkt wg listy MNiSzW) lub monografii.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Polskiej Organizacji Turystycznej, JM dra hab. Dariusza Wielińskiego, prof. AWF - Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, prof. dra hab. Jerzego Sadowskiego - Prorektora ds. Filii AWF w Białej Podlaskiej, dr hab. Beaty Pluty, prof. AWF – Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz dra hab. Wojciecha Piaseckiego, prof. nadzw. – Dziekana Wydziału Turystyki i Zdrowia Filii AWF w Białej Podlaskiej.
Patronat medialny objęli TVP3 Poznań, Radio Poznań, Meeting Planer oraz Wiadomości Turystyczne. Szczególne wsparcie otrzymano od dra hab. Jana Konarskiego, prof. AWF w Poznaniu – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Naukowego Animacji Rekreacji i Turystyki.
Nad pracami organizacyjnymi konferencji czuwali pracownicy, studenci i przyjaciele Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu, którym przewodniczyli dr Grzegorz Godlewski oraz dr Adrian Lubowiecki-Vikuk.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody