Logo 100 uam colormZ okazji jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego 1 października 2018 r. odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego, wspólna dla czterech poznańskich uczeni publicznych: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. W związku z tym nie będzie osobnych inauguracji na poszczególnych uczelniach.

Uroczysta inauguracja jubileuszowa rozpocznie się o godz. 10 w Auli UAM. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich oraz miasta, władze poznańskich uczelni publicznych oraz zaproszeni goście.
Inauguracja będzie też transmitowana na telebimach przed UAM.

Jak - wychodząc z UP - powstawała AWF:

W 1919 roku powstała Wszechnica Piastowska, w 1920 przemianowana na Uniwersytet Poznański. W chwili otwarcia Wszechnicy, w jej skład wchodziły wydziały i katedry, z których później, w latach 50. XX wieku, utworzone zostały cztery poznańskie Uczelnie.
Początki AWF sięgają Katedry Higieny i Wychowania Fizycznego z siedzibą w Parku Wilsona. Założycielem i pierwszym kierownikiem katedry był, przybyły ze Lwowa, wybitny prof. Eugeniusz Piasecki, którego imię AWF przyjęła w 1980 roku.
W roku 1924 katedra została przemianowana na Studium Wychowania Fizycznego. Było to pierwsze w Polsce i trzecie w Europie studium WF. Prof. Piaseckiemu w krótkim czasie udało się zbudować Studium WF, które szybko zyskało wysoką rangę na arenie polskiej i międzynarodowej.
Przez pierwsze lata (1919-1922) katedra wchodziła w ramy Wydziału Filozoficznego, w roku 1922 weszła do Wydziału Lekarskiego UP. 7 marca 1924 r. Katedra uzyskała uprawnienia i nazwę trzyletniego Studium Wychowania Fizycznego, które mogło nadawać tytuł magistra wychowania fizycznego.
W roku 1950 roku, rozporządzeniem Rady Ministrów z 5 lipca, wszystkie placówki wychowania fizycznego w kraju przekształcono w samodzielne uczelnie akademickie. W ten sposób powołana została Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego (WSWF).
1 stycznia 1973 roku zmianie uległa nazwa: WSWF przekształcone zostało na Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zbiegło się to z przyjęciem i zagospodarowaniem nowego budynku dydaktyczno-administracyjnego projektu Marka Leykama, tzw. budynku głównego AWF przy obecnej ul. Królowej Jadwigi.
W 1974 roku AWF otrzymała nowa strukturę. W jej skład weszły wydziały: Wychowania Fizycznego oraz Wydział Turystyki i Rekreacji, międzywydziałowe jednostki organizacyjne oraz filia AWF w Gorzowie Wlkp. (od 1984 - jako wydział zamiejscowy).
Obecnie AWF ma trzy wydziały: Wydział Wychowani Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji, Wydział Turystyki i Rekreacji oraz Zamiejscowy Wydział Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Kształci na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych na ośmiu kierunkach: Wychowaniu Fizycznym, Sporcie, Fizjoterapii, Dietetyce, Turystyce i Rekreacji, Tańcu w Kulturze Fizycznej oraz Animacji osób 50+. Siedziba i wszystkie budynki AWF mieszczą się na terenie kampusu w centrum miasta u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej.

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie oraz dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Użytkownik może kontrolować je za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z niniejszego serwisu internetowego, bez zmiany tych ustawień oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.
OK Nie wyrażam zgody