IMG 5Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną, cieszący się od lat niesłabnącą popularnością.
W ramach programu można uczyć się za granicą lub wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej. Dodatkowe korzyści to odkrywanie nowych kultur, rozwój osobisty i nauka języków.

Na początku października Sekcja Współpracy z Zagranicą oficjalnie powitała nowych "Erasmusów" z zagranicy, którzy w tym roku przyjechali do nas z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji i  Francji. W dniach od 3 do 12 października 2022 roku, w ramach „Integration week” SWZ zorganizowała szereg warsztatów promujących nasz kraj i region oraz imprez o charakterze sportowym. Najważniejsze informacje dotyczące historii i kultury naszego kraju  przedstawił Pan mgr Marek Piasta. Wiedzę zdobytą podczas wykładu studenci z pewnością wykorzystają podczas swojego pobytu w Polsce. Po krótkim zwiedzaniu naszego kampusu studenci udali się na wycieczkę z P. mgr Markiem Piasta, który pełnił rolę przewodnika. Trasa wiodła traktem Królewsko- Cesarskim przez najciekawsze zakątki naszego miasta. Wygląd naszego miasta okazał się dużym zaskoczeniem ze względu na wszechobecny remont. Ostatnim punktem programu był Stary Rynek, który niestety nie prezentował się najlepiej. Sytuację uratował jednak wyśmienity obiad w postaci tradycyjnego polskiego żurku oraz pierogów. W kolejnych dniach odbyły się warsztaty z języka polskiego z mgr Kamilą Gandecką. Język polski studenci ocenili jako niesamowicie trudny i zabawnie „trzeszczący”. Prawdziwym wyzwaniem było przeczytanie napisu na koszulkach: "chrząszcz brzmi w trzcinie", które otrzymali w ramach pakietu powitalnego na spotkaniu z koordynatorem uczelnianym mgr Małgorzatą Nawrocką.
Dużą popularnością cieszył się cykl warsztatów prowadzonych przez dr hab. Karolinę Buczkowską-Gołąbek dotyczących komunikacji międzykulturowej. W ramach zaproponowanych ćwiczeń i zabawy studenci mieli możliwość doświadczenia specyfiki komunikacji w pracy grupowej, zmierzenia się z powiedzeniem: „Nie oceniaj książki po okładce”.Nie zabrakło też eventów o charakterze sportowym
Po Interaktywnej lekcji historii w Bramie Poznania studenci otrzymali prawdziwy zastrzyk adrenaliny, bowiem kolejnym punktem programu był park linowy "Pyrland" na Malcie. Studenci mieli do wyboru trzy trasy: niską, na wysokości ok. 4 metrów, średnią ok.8 metrów oraz wysoką, która sięgała aż 12 metrów nad ziemią! Ku zdumieniu pracowników parku, prawie wszyscy uczestnicy wybrali najtrudniejsza z nich, ale na szczęście nikt nie żałował swojej decyzji ;) Po pokonaniu wszystkich przeszkód na wysokościach, czekała ich kolejna atrakcja, czyli kolejka górska "Adrenaline.
Ciekawym wydarzeniem był udział w Sympozjum Naukowym z okazji nadania doktoratu honoris causa prof. Robertowi M. Malinie przez AWF w Poznaniu, pt.: „Dzieci i młodzież podmiotem naszego działania” (Children and Young People: The Focus of our Activities).
Dzięki transmisji online, w wydarzeniu udział wzięły również osoby m.in. z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch czy Australii, które na żywo komentowały wykłady, zadając liczne pytania.
Atrakcją była również wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma. Studenci obejrzeli unikalną ekspozycję, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy, a także prezentuje sposoby utajniania informacji na przestrzeni dziejów. Dzięki multimedialnej, nowoczesnej ekspozycji studenci zapoznali się z historią złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Wystawa ta upowszechnia i popularyzuje tę nieznaną historię, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany lub zupełnie zapomniany. Jak się okazało historia sukcesu polskich matematyków była im całkowicie nieznana a wyjście do multimedialnego muzeum okazało się ciekawą przygodą i prawdziwym wyzwaniem dla umysłu.
W ostatnim dniu studenci udali się do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie dowiedzieli się ciekawostek na temat tradycyjnych rogali świętomarcińskich, a także mieli okazje nie tylko ich spróbować, ale także samemu przygotować, pomagając mistrzowi w wypieku rogali. Podczas pracy towarzyszyła nam spora dawka śmiechu, co zawdzięczamy świetnemu poczuciu humoru prowadzącego warsztaty oraz samym studentom, którzy bez oporów zgłaszali swój udział w zajęciach.
Welcome Week był czasem, podczas którego nasi goście z zagranicy mogli doświadczyć pierwszego kontaktu z obcą dla nich kulturą i oswoić się trochę z nowym miejscem, a także zapoczątkować nowe znajomości. Jednak to dopiero początek przygody, jaka czeka ich w tym semestrze! Prawdziwe życie studenta w Polsce dopiero przed nimi!

W ramach serwisu awf.poznan.pl wykorzystywane są pliki cookies, których przeznaczeniem jest zbieranie danych statystycznych oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania niektórych elementów serwisu. Informacje zawarte w plikach cookies są wykorzystane do oceny sposobu korzystania z naszej witryny przez jej Użytkowników. Dzięki temu awf.poznan.pl może dostosować zwartość serwisu do oczekiwań swoich użytkowników.
Użytkownik może samodzielnie – poprzez zmianę ustawień swojej przeglądarki internetowej – modyfikować warunki przechowywania oraz udostępniania zwartości plików cookies w zakresie własnego urządzenia końcowego. Brak wyłączenia lub ograniczenia możliwości przechowywania oraz udostępniania zawartości plików cookies oznacza wyrażenie przez użytkownika zgody na takie działania serwisu awf.poznan.pl