Serdecznie zapraszamy studentów i nauczycieli na wykład online pt. Odcinek szyjny kręgosłupa – anatomiczne i fizjologiczne korelacje z innymi obszarami, który odbędzie się na platformie MS Teams w dniu 19.06.2023 r. (poniedziałek) o godz. 12.00.

Wykład poprowadzi dr n.o zdr. Monika Zawadka-Kunikowska, adiunkt w Katedrze Fizjologii Człowieka, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ból odcinka szyjnego może dotyczyć każdej osoby w różnym wieku, a jego częstość występowania w ciągu całego życia waha się wynosi od 40% do 70%. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zwyrodnienia odcinka szyjnego, radikolopatię, dyskopatię, spasm mięśniowy, stenozę kanału kręgowego, mielopatię oraz urazy odcinka szyjnego. Zmiany funkcjonalne i strukturalne w okolicy odcinka szyjnego i obręczy barkowej mogą rzutować objawy bólowe do miejsc odległych tj. nadgarstek, staw łokciowy, klatka piersiowa, obszar głowy. Odcinek szyjny kręgosłupa jest również  anatomicznie i czynnościowo związany z  górną częścią odcinka piersiowego, co dodatkowo poszerza obszar diagnostyczny.

Na wykładzie zostaną zaprezentowane przykłady anatomiczno-fizjologicznych powiązań odcinka szyjnego z innymi obszarami, wraz z podstawową diagnostyką różnicową.

Link do wykładu