Regulamin Biblioteki ZWKF w Gorzowie Wlkp.
(skrót Regulaminu Biblioteki Głównej AWF w Poznaniu)
I. INFORMACJE OGÓLNE
UŻYTKOWNICY
- Biblioteka ZWKF jest biblioteką naukową, której głównym zadaniem jest obsługa studentów i pracowników własnej Uczelni; jednak prawo do korzystania z jej zbiorów na miejscu, w Czytelni mają wszyscy zainteresowani ich tematyką.
- Poza Bibliotekę zbiory wypożycza się przede wszystkim własnym studentom i pracownikom naukowo-dydaktycznym.
- Czytelnicy zobowiązani są do posiadania karty bibliotecznej, którą aktywuje się osobiście w Wypożyczalni: studenci corocznie, pracownicy Uczelni co dwa lata. Uprawnień wynikających z posiadania karty bibliotecznej nie wolno odstępować osobom trzecim.
- O każdej zmianie adresu domowego, kierunku i rodzaju studiów lub miejsca pracy oraz ewentualnej utracie karty czytelnik zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Wypożyczalnię, która dokonuje stosownej aktualizacji danych lub wystawia duplikat karty.
II. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW W CZYTELNI
- Księgozbiór podręczny Czytelni udostępniany w systemie wolnego dostępu do półek, składa się z niezbędnych w toku kształcenia podstawowych podręczników, skryptów, wydawnictw encyklopedycznych, słowników, przewodników, atlasów, map, czasopism polskich i zagranicznych.
- Księgozbiór ulega zmianom w zależności od potrzeb jednostek dydaktycznych Uczelni i czytelników.
- Całość ustawiona jest wg działów; w ich obrębie układ alfabetyczny wg nazwisk autorów albo pierwszego słowa tytułu, jeśli książka posiada więcej niż trzech autorów lub jest pod redakcją.
- W Czytelni udostępniane są także:
- dzieła zamawiane z magazynu głównego (czasopisma – starsze roczniki – poza księgozbiorem podręcznym);
- zbiory specjalne:
- prace doktorskie, magisterskie i licencjackie – dostęp do nich reguluje Zarządzenie Nr 19/98 Rektora AWF w Poznaniu z dn. 25.11.1998 r., zgodnie z zasadami prawa autorskiego udostępnia się jednorazowo maksymalnie do 8 wol., po odpowiednim wypełnieniu specjalnego formularza.
- w Bibliotece są przechowywane prace tylko do 1998 r. włącznie; informacja o napisanych w następnych latach w Bazie Publikacji Prac Magisterskich lub na orientacyjnych spisach – dostępnych w Czytelni.
- Opuszczając Czytelnię, przy odbiorze karty bibliotecznej użytkownicy – w celach statystycznych – zobowiązani są do wpisania ilościowego wykorzystanych materiałów w zeszycie odwiedzin.
- Czytelnicy zobowiązani są pozostawić w szatni wierzchnią odzież, parasole, teczki, plecaki, sprzęt sportowy.
- W Czytelni zabrania się spożywania posiłków, palenia tytoniu, telefonowania, głośnych rozmów.
III. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW POZA BIBLIOTEKĘ
- Poza Bibliotekę nie wypożycza się:
- dzieł z księgozbioru podręcznego Czytelni,
- zbiorów specjalnych,
- czasopism i gazet.
- Prawo wypożyczania zbiorów mają:
- studenci ZWKF w Gorzowie i AWF w Poznaniu, mają prawo do wypożyczenia jednorazowo 10 wol. na okres 3 miesięcy, z możliwością przedłużenia na 1 miesiąc, studenci o indywidualnym toku studiów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo 10 wol. na okres 3 miesięcy, z możliwością dwukrotnego przedłużenia wypożyczonych dzieł,
- pracownicy i słuchacze studiów doktoranckich Zamiejscowego Wydziału i Akademii Wychowania Fizycznego (20 książek na 1 rok; przedłużenie także na 1 rok),
- uczestnicy studiów podyplomowych organizowanych przez Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia ZWKF w Gorzowie Wlkp. (5 książek na 3 miesiące; przedłużenie na 1 miesiąc),
- pracownicy nauki, indywidualni doktoranci (2 książki na 1 miesiąc; bez przedłużenia)
- Przedłużenie terminu zwrotu pożyczonego dzieła może nastąpić, jeśli na daną książkę nie ma aktualnie zapotrzebowania.
- Czytelnik może przedłużyć okres wypożyczenia książki, jeżeli wystąpi o prolongatę przed upływem ustalonego terminu zwrotu: osobiście w wypożyczalni, drogą telefoniczną, mailową.
- Biblioteka może z ważnych powodów zażądać zwrotu książki przed upływem terminu regulaminowego zwrotu.
- Uporczywe uchylanie się od zwrotu dzieł monitowanych przez Wypożyczalnię może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z Biblioteki okresowo lub całkowicie.
- W wypadku zagubienia lub zniszczenia książek czytelnik jest zobowiązany odkupić książkę tego samego, bądź nowszego wydania.
- W wyjątkowych wypadkach Biblioteka może wyrazić zgodę na zakup wskazanej przez siebie książki.
- Ze zbiorów głównych Biblioteki wydzielono wieloegzemplarzowy księgozbiór dydaktyczny znajdujący się w Wypożyczalni.
- Przy odbiorze książek czytelnik winien przedłożyć aktualną kartę biblioteczną.
- Przed otrzymaniem dyplomu oraz w przypadku odejścia z Uczelni, studenci i pracownicy są zobowiązani uzyskać potwierdzenie uregulowania wszelkich zobowiązań wobec Biblioteki, na podstawie dowodu osobistego i legitymacji studenckiej lub służbowej, oddać kartę biblioteczną.
- Poświadczenie niezalegania wobec bibliotek: AWF w Poznaniu i Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej potwierdza się studentom na kartach obiegowych. Warunkiem jego uzyskania – brak zobowiązań, tj. czyste konto w tychże bibliotekach.
IV. ZASADY UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW I ZAKRES USŁUG OŚRODKA INFORMACJI NAUKOWEJ
Ośrodek Informacji Naukowej zajmuje się m. in. opracowaniem materiałów źródłowych, ich przetwarzaniem, gromadzeniem, poszukiwaniem i rozpowszechnianiem.
Opracowuje i udostępnia własne bibliograficzne bazy danych (rejestruje publikacje pracowników ZWKF w Gorzowie Wlkp.
- Umożliwia dostęp do światowego piśmiennictwa z zakresu kultury fizycznej i dziedzin pokrewnych – komputerowe bazy danych (bibliograficzne i pełnotekstowe).
- Pomaga użytkownikom w dotarciu do materiałów źródłowych oraz wyszukiwaniu literatury na konkretny temat.
- Udziela doraźnych informacji bibliograficznych.
- Pierwszeństwo w korzystaniu z usług Ośrodka Informacji Naukowej mają pracownicy i studenci ZWKF w Gorzowie Wlkp..
- Usługi świadczone przez OIN są bezpłatne, użytkownik ponosi jedynie koszty eksploatacyjne.
Niniejszy Regulamin zatwierdzony przez Radę Biblioteczną 29 czerwca 2009 r., z późniejszymi zmianami, obowiązuje od 1 października 2021r .