28 grudnia 2023 r. nasza doktorantka mgr Marta Mydłowska wraz z zespołem z Zakładu Nauk Biologicznych zakończyła drugi etap badań wysiłkowych, które odbyły się w szesnastu terminach dostosowanych do cyklu menstruacyjnego zawodniczek. Badania zostały przeprowadzone w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym „Słowianka” na mocy porozumienia z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wlkp.
Przeprowadzone badania dostarczą istotnych informacji dotyczących wpływu spożycia aronii na stężenia żelaza we krwi, jego magazynowanie i ogólną gospodarkę żelazem. Analiza uzyskanych wyników będzie miała istotne znaczenie w kontekście wykorzystania aronii czarnoowocowej jako potencjalnego składnika diety sportowców. Szczegółowa analiza uzyskanych w trakcie badań efektów spożycia aronii czarnoowocowej na parametry związane z gospodarką żelazem, pozwoli ocenić także skuteczność suplementacji w prewencji anemii sportowej. Aronia czarnoowocowa, ze względu na swoje właściwości odżywcze i potencjalne korzyści zdrowotne, stanowi obiekt zainteresowania w kontekście wpływu na metabolizm żelaza, kluczowy dla optymalnego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie.
Uzyskane rezultaty stanowić będą dla pani magister podstawę do opracowania dysertacji doktorskiej. Dzięki precyzyjnej analizie wpływu aronii czarnoowocowej na parametry gospodarki żelazem i profilaktykę anemii sportowej, praca ta może przyczynić się do wzbogacenia wiedzy naukowej z zakresu żywienia sportowego oraz wspomagać rozwój skutecznych strategii prewencyjnych.