Jego Magnificencja Rektor AWFprof. dr hab. Jacek Zieliński
Profesor nauk o kulturze fizycznej, kierownik Katedry Kinezjologii Sportu. W 1996 r. uzyskał dyplom magistra na Wydziale Wychowania Fizycznego w AWF w Poznaniu i rozpoczął pracę w Zakładzie Lekkiej Atletyki. Stopień naukowy doktora uzyskał z wyróżnieniem w 2004 r., a doktora habilitowanego w 2013 r. Jest trenerem I klasy w tenisie, II klasy w lekkiej atletyce oraz instruktorem narciarstwa. Od ponad 20 lat współpracuje z trenerami i zawodnikami kadr narodowych różnych dyscyplin sportu, stawiając na kompleksową diagnozę i wspomaganie treningu. Jako współtwórca Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka stosuje nowoczesne metody pomiarowe, ułatwiające precyzyjną ocenę potencjału fizycznego i planowanie treningu.
Jego artykuły są publikowane w najlepszych międzynarodowych czasopismach z dziedziny „sport science”.
Prorektor ds. Naukiprof. dr hab. Jan Celichowski
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, w 2001 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk biologicznych, nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Neurobiologii w AWF w Poznaniu. Członek Komitetu Neurobiologii PAN, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, wiceprezes Fundacji Poznań-Ille-et-Vilaine, członek International Brain Research Organization, European College of Sport Sciences.
Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół neurofizjologii, jednostek ruchowych, receptorów mięśniowych i sterowania ruchem.
Prorektor ds. Studiówprof. AWF dr hab. Urszula Czerniak
Absolwentka dwóch kierunków: Wychowanie Fizyczne i Rehabilitacja Ruchowa AWF w Poznaniu. Pracę zawodową na macierzystej Uczelni rozpoczęła w 1994 r. w Katedrze Antropologii i Biometrii. Członek Senatu AWF Poznań. W latach 2020–2024 Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, w latach 2016–2020 Prodziekan ds. studiów na Wydziale Wychowania Fizycznego, Sportu i Rehabilitacji, a następnie na Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej. Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Antropologicznego. W swojej pracy naukowej zaangażowała się głównie w badania czynników determinujących aktywność fizyczną kobiet po leczeniu onkologicznym z powodu raka piersi.
Prorektor ds. Współpracy i Rozwojuprof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1992) z tytułem magistra wychowania fizycznego, trenera lekkiej atletyki i instruktora gimnastyki sportowej. Doktorat (2000) i habilitacja (2013) w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej. Kierownik Studiów Doktoranckich i pierwszy dyrektor Szkoły Doktorskiej (2016–2024). Członek Rady Naukowej AWF Poznań (od 2016). Członek Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN (2015‒2018), Rady Naukowej Instytutu Sportu w Warszawie (2017‒2023) i Komisji Kinezjologii O/PAN w Poznaniu (od 2014). Jako badacz skupia się na fizjologicznych aspektach wysiłku fizycznego i treningu sportowców wyczynowych, zarówno młodych, jak i w kategoriach masters. Współpracuje także w badaniach wydolności fizycznej osób chorych. Współtwórca nowoczesnego Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka (od 2014) przy Zakładzie Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego (kierownik od 2008). Prowadził granty NCN i MNiSW, publikuje w uznanych międzynarodowych czasopismach naukowych.
Władze Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej
w Gorzowie Wielkopolskim
Filia Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Dziekan Filiidr hab. Leszek Zguczyński
W 1985 r. ukończył studia magisterskie z wychowania fizycznego w gorzowskiej Filii AWF w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął na macierzystej Uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii.
W swojej pracy naukowej zaangażował się w nowatorskie na gorzowskim wydziale badania Centralnego Układu Nerwowego pod kierownictwem prof. Romana Zimnego. Badania dotyczyły połączeń neuronalnych pomiędzy ośrodkami pnia mózgu a móżdżkiem i ich wpływem na koordynację ruchów. W roku 1996 z powyższej tematyki obronił doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Jest autorem i współautorem licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, na podstawie których w roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Fizykoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Prodziekan ds. Studiówdr Alicja Naczk
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – Instytutu Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. W 2004 r. podjęła pracę na Akademii Wychowania Fizycznego w Zakładzie Lekkoatletyki, obecnie pracuje w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu. W roku 2013 uzyskała stopień doktora nauk o kulturze fizycznej.
W badaniach naukowych skupia się głównie na wykorzystaniu ćwiczeń inercyjnych w praktyce sportowej, a także procesach rehabilitacji i poprawy jakości życia osób z ograniczoną sprawnością funkcjonalną. Realizatorka grantów upowszechniających stosowanie ćwiczeń inercyjnych w usprawnianiu osób starszych oraz w rehabilitacji osób po przebytym zabiegu rekonstrukcji ACL. Obszarem jej zainteresowań naukowych są także zagadnienia związane z rozwojem motorycznym wieku niemowlęcego. Autorka licznych artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach międzynarodowych w obszarze nauk o kulturze fizycznej i nauk o zdrowiu. Jest ekspertką w zakresie treningu inercyjnego, trenerem pływania, czynnym instruktorem jogi i nordic walking. Wykorzystując swoje uprawnienia i kompetencje realizuje zadania związane z usprawnianiem osób z niepełnosprawnościami.
Prodziekan ds. Studenckichdr Piotr Wójciak
Studia magisterskie w zakresie wychowania fizycznego ukończył w IKF w Gorzowie Wielkopolskim w 1998 r. Pracę zawodową w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej AWF w Poznaniu rozpoczął w 2000 r. Doktorat z zakresu nauk o kulturze fizycznej, specjalności metodyka wychowania fizycznego, obronił w 2011 r. pracą nt. wpływu ćwiczeń rozciągających mięśnie stawu biodrowego na postawę ciała dzieci w wieku 10–12 lat.
W ZWKF w Gorzowie Wielkopolskim pełni funkcję pełnomocnika dziekana ds. praktyk studenckich na kierunku wychowanie fizyczne.