Program Erasmus+ to nie tylko nauka w zagranicznej uczelni, ale również odkrywanie nowych kultur, szlifowanie języków i szeroko pojęty rozwój osobisty.
Korzyści tego programu docenili studenci zagraniczni, którzy przyjechali do nas z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Grecji, Turcji i Węgier. 21 studentów było tak zachwyconych pobytem w naszym kraju, że postanowili przedłużyć swoją przygodę z Erasmusem na drugi semestr.

Sekcja Współpracy z Zagranicą w roku zorganizowała dla naszych „Erasmusów” szereg imprez o charakterze integracyjnym oraz wspólne zwiedzanie najciekawszych miejsc naszego kraju.
W trakcie trwającego sześć dni „Integration Week” odbyły się wykłady dotyczące historii i kultury naszego kraju, warsztaty z języka polskiego oraz komunikacji międzykulturowej.
Interaktywna lekcji historii w Bramie Poznania, Muzeum Rogalowe, Centrum Szyfrów Enigma to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie przygotowano dla nowych studentów. Nie zabrakło też imprez o charakterze sportowym.
Dla spragnionych mocnych wrażeń przygotowano zjazd kolejką górską „Adrenaline” na Malcie. Dodatkową dawkę adrenaliny i pozytywnych emocji zapewnił Pyrland Park Linowy. Erasmusi mogli sprawdzić swoją kondycję pokonując przeszkody rozwieszone kilkanaście metrów nad ziemią.
Straty energetycznie pomogła uzupełnić Restauracja Wiejski Jadło, serwując tradycyjny poczęstunek w formie żurku oraz przepysznych pierogów.
Dużym powodzeniem cieszyło się wspólne wyjście na łyżwy, na lodowisko Malta. Cześć studentów założyła po raz pierwszy na nogi łyżwy. Nauka jazdy, podczas której śmiechu było co niemiara stała się doskonałą okazją, żeby przełamać „ pierwsze lody”.
Jednak największą atrakcją okazała się wycieczka do Krakowa i Oświęcimia sfinansowana z funduszy programu Erasmus+. Zachwyt wzbudził magiczny Kraków, dawna stolica i nekropolia królów Polski. W programie było zwiedzanie Starego Miasta – spacer średniowiecznymi ulicami pośród urokliwych budowli takich jak Brama Floriańska, Stary Rynek z Katedrą, Droga Królewska, czy Uniwersytet Jagielloński. Na zakończenie grupa odwiedziła Zamek Królewski na Wawelu. Studenci zwiedzili również Kopalnie Soli w Wieliczce wpisaną w 1978 roku na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Największe emocje wywołała wizyta w Oświęcimiu, największym niemieckim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Auchwitz – Birkenau, w którym życie straciło ponad 1,1 mln ludzi. Podczas trzech godzin zwiedzania miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni, przewodnicy-edukatorzy zapoznali uczestników wyprawy z historią i obiektami oraz opowiedzieli wiele przerażających historii, które wydarzyły się w latach funkcjonowania obozu.
W grudniu nasi Erasmusi wzięli udział w „1st Inter-University Sport Games” w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM. Inicjatorem wydarzenia było AMU Welcome Center oraz City of Poznań.
Rozegrane zostały konkurencje w 3 dyscyplinach: koszykówka, pierścieniówka i przeciąganie liny. W zawodach wzięło udział 80 studentów zagranicznych studiujących w Poznaniu.
Nasi Erasmusi stanęli na podium zdobywając brązowy medal w koszykówce. Uroczyste wręczenie dyplomów AWF odbyło się 12 grudnia br. podczas zorganizowanego przez Sekcję Współpracy z Zagranicą turnieju bowlingowego w ramach „Christmas Party” w Centrum Rozrywki MK Bowling.
Turniej bowlingowy zakończył się wspólną pizzą przy dźwiękach świątecznej muzyki.
Wspólne wyjścia i imprezy sportowe miały na celu ułatwienie zagranicznym studentom integracji ze sobą oraz społecznością lokalną i akademicką. Nasi goście z zagranicy mogli doświadczyć pierwszego kontaktu z obcą dla nich kulturą i oswoić się z nowym miejscem i językiem.
Wspomnienia pozostaną na zawsze. Wzajemna wymiana poglądów, myśli, doświadczeń, poznanie różnic kulturowych, budowanie międzykulturowej i międzynarodowej integracji to wartości, dla których warto organizować tego typu przedsięwzięcia.