Ośrodek Dydaktyczno-Socjalny AWF położony jest w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Bledzew nad 84-hektarowym Jeziorem Chycina.

Jezioro Chycina stanowi część spławnego szlaku wodnego zlewni rzeki Obry. Przepływająca przez jezioro Struga Jeziorna umożliwia uprawianie kajakarstwa turystycznego czy SUP touringu w kierunku Jeziora Długie i Jeziora Kursko lub w kierunku Zalewu Bledzewskiego – zbiornika zaporowego na rzece Obrze, z działającą do dziś elektrownią wodną z 1911 roku.

Położenie Ośrodka pozwala na swobodny spływ do rzeki Obry czy Warty. Jezioro Chycina odznacza się wspaniałymi walorami przyrodniczymi. Druga klasa czystości wody, linia brzegowa otoczona pięknymi lasami z pomnikowymi dębami to niewątpliwe walory tego terenu. Dodatkowo w odległości 200 m od Ośrodka leży bardzo czyste i głębokie Jezioro Cisie.

Ośrodek bezpośrednio sąsiaduje z umocnieniami północnego odcinka Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Pomiędzy Jeziorami Cisie, a Chycina znajduje się grupa warowana „Moltke” Pz.W. 814. Potężny bunkier uszkodzony w czasie działań wojennych z zachowanymi kilkoma pomieszczeniami dolnej kondygnacji. Całość pomimo zniszczeń jeszcze zdumiewa potęgą i robi duże wrażenie.

Ośrodek Dydaktyczno-Socjalny AWF Poznań w Chycinie z uwagi na swoje położenie oraz walory przyrodnicze jest idealnym miejscem do prowadzenia wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Towarzysząca mu przyroda umożliwia realizację wypraw kajakowych, rowerowych, czy pieszych.

Jest to również idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa oraz osób preferujących grzybobranie.  Piękna przyroda oraz czyste powietrze z pewnością umilą każdy pobyt w tej malowniczej okolicy. To niepowtarzalne miejsce, które zapewni ciszę i spokój, natomiast piękne widoki i przyroda pozwolą oderwać się od dnia codziennego.

Obozy sportowe AWF

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu od ponad 60 lat prowadzi z wykorzystaniem bazy Ośrodka i akwenu wodnego, obowiązkowe zajęcia  z szeroko rozumianych sportów wodnych, w tym pływania na wodach otwartych i ratownictwa wodnego, żeglarstwa jachtowego i deskowego, narciarstwa wodnego oraz kajakarstwa dla studentów AWF.  Program obozów obejmuje również zajęcia z gier terenowych, biegów na orientacje  itp.

Oprócz działalności szkoleniowo-dydaktycznej w oparciu o istniejącą bazę prowadzona jest działalność komercyjna w tym realizacja zielonych szkół, obozów dla dzieci i młodzieży, zjazdów absolwenckich oraz pobytów indywidualnych.

Chycina w liczbach

Powierzchnia Ośrodka to 3,84 ha, na której rozlokowane są obiekty noclegowe i sportowe.

Baza noclegowa to:

» 5 domków turystycznych z pełnym węzłem sanitarnym, w tym jeden przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Łączna liczba miejsc noclegowych wynosi 120.

» budynek DW Domont – 64 miejsca noclegowe. Obiekt dysponuje pokojami 2-osobowymi z łazienką i balkonami.

» domek typu Brda z 6 miejscami noclegowymi.

Infrastruktura ośrodka

Infrastruktura sportowa to kompleks boisk sportowych, na który składa się boisko do piłki nożnej o wymiarach  26m x 56m z nawierzchnią z trawy syntetycznej, boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej, w tym boisko do piłki siatkowej, koszykowej i ręcznej. W skład kompleksu wchodzi również boisko lekkoatletyczne, w tym: bieżnia lekkoatletyczna 4-torowa o długości 80m z nawierzchnią poliuretanową; skocznia do skoku w dal i trójskoku.  Infrastrukturę sportową uzupełniają trzy korty tenisowe o nawierzchni ceglanej. Dodatkowo przy kompleksie boisk sportowych usytuowany jest budynek zaplecza boisk. Obiekt ten posiada węzeł sanitarny dla osób korzystających z boisk, salę wykładową/konferencyjną mogącą pomieścić 50 osób oraz salę dydaktyczną dla 20-25 osób.

Na potrzeby realizacji zajęć dydaktycznych podczas obozów studenckich, Ośrodek wyposażony jest w sprzęt sportowy do uprawiania sportów wodnych, w tym: łodzie wiosłowe, łodzie motorowe, kajaki, sprzęt do uprawiania windsurfingu i narciarstwa wodnego oraz deski typu SUP. Dodatkowo, Ośrodek dysponuje rowerami typu MTB.