W dniach 14-18 maja br. odbył się w naszej Uczelni „1st International Teaching Staff Week”, którego organizatorem było Biuro Współpracy z Zagranicą. Celem organizacji tego wydarzenia było zapoczątkowanie na naszej Uczelni zwiększenia wymiany i przyjazdów gości zagranicznych w ramach programu Erasmus+. Gośćmi byli: dr Anttila Szabo i p. Eva Kalman z John von Naumen University (Węgry), dr Maria Campos z University of Coimbra (Portugalia) oraz dr Bruno Papin z University of Nantes (Francja).
Organizacja tego wydarzenia ma mieć charakter cykliczny i raz do roku Uczelnia nasza będzie gościła zagranicznych pracowników naukowo-dydaktycznych, którzy zapoznają naszych studentów z tematyką swoich przedmiotów, wykładanych w j. angielskim. Jest to jeden z elementów strategii umiędzynarodowiania naszej Uczelni. Zgodnie z przygotowanym przez Biuro Współpracy z Zagranicą programem wydarzenie rozpoczęło się bardzo ekspresyjnym wykładem p. dr Matyldy Awedyk (Zakład Geoekologii Turystyki i Rekreacji), którego celem było zapoznanie zgromadzonych z podstawowymi informacjami dotyczącymi Polski w kontekście geograficznym, historycznym, społecznym i językowym. Goście zwiedzili kampus AWF w Poznaniu z osobą oprowadzającą, mgr Justyną Andrzejczak (Biblioteka Główna), zapoznali się z poszczególnymi budynkami, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych inwestycji tj. Budynku Dydaktycznego oraz Nowej Hali Dydaktyczno-Sportowej z nowoczesną, klimatyzowaną salą do zespołowych gier sportowych. Wizyty w kolejnych obiektach stanowiły pretekst do dyskusji o sytuacji szkolnictwa wyższego w poszczególnych krajach. Kontynuacją wątku kulturowego pobytu było: zapoznanie się, w trackie zwiedzania Starego Rynku, z kulinarnym dziedzictwem Poznania i degustacją potraw regionalnych w 3 lokalach położonych w jego obrębie, zwiedzanie Ostrowa Tumskiego oraz Bramy Poznania pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które przy pomocy nowych technologii łączy opowieść o dziejach katedralnej wyspy, rozwoju miasta Poznania z narracją o początkach Państwa Polskiego. Środa była drugim dniem programu, w którym zaplanowano zajęcia dydaktyczne dla studentów polskich z naszymi gośćmi oraz open-meeting, podczas którego rozmawiano o wymianie programu Erasmus+, wrażeniach i wspomnieniach jego uczestników: studentów polskich (Martyna Kowalak, Jan Gierczyk, Tomasz Kaniewski), studentów zagranicznych (Beate Klote – Valmiera, Alberto Palmero Canton – Granada, Luis Lopez Garcia de La Chica, Conrado Sanchez Fernandez, Jose Javier Fernandez Gonzalez – Almeria) i gości zagranicznych. Studenci mieli też okazję do zadawania pytań, a także przełamania oporów wewnętrznych przed mówieniem w obcym języku. Paradoksalnie, nawet wystąpienia prelegentów posługujących się nieco słabiej językiem angielskim stanowiły naoczny przykład, że ważna jest przede wszystkim komunikatywna znajomość języka oraz gotowość do podjęcia nowych wyzwań, a niekoniecznie perfekcyjny akcent. Czwartek to ostatni dzień naszego międzynarodowego tygodnia, kiedy to w trakcie ostatniego punktu programu dokonano podsumowania wydarzeń ostatniego tygodnia. Posiłek składający się z tradycyjnych polskich potraw stanowił także pretekst do dyskusji nad sposobami prezentacji dziedzictwa kulinarnego nie tylko turystom zagranicznym, ale i gościom z Polski.
Dzięki pomocy i zaangażowaniu koordynatorów wydziałowych: dr Małgorzacie Anioł, dr Joannie Poczcie i dr Magdalenie Goliwąs oraz p. mgr Juatynia andrzejczak i dr Maryldzie Awedyk „1st International Teaching Staff Week” przebiegł we wspaniałej atmosferze spotkań z gośćmi zagranicznymi.