Artykuł opublikowany na łamach czasopisma „Frontiers in Aging Neuroscience” (IF 4.362), jednego z najlepiej cytowanych czasopism naukowych na świecie z dziedziny geriatrii i gerontologii, jest pierwszym z cyklu badań nad zastosowaniem różnych form treningu marszowego w usprawnianiu kobiet po menopauzie. Publikacja „The Effects of Nordic Walking With Poles With an Integrated Resistance Shock Absorber on Cognitive Abilities and Cardiopulmonary Efficiency in Postmenopausal Women” to efekt międzyzakładowej współpracy pracowników naszej Uczelni.
W procesie starzenia organizmu na skutek zmian neurodegeneracyjnych dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych wraz ze wzrostem ryzyka wystąpienia depresji u osób starszych. Prognozowana aktywność fizyczna w każdym wieku wpływa na zmianę poziomu wydolności organizmu i wzrostu wydzielania neurotrofin, które poprzez stymulację hipokampu czy kory przedczołowej ograniczają ubytek zdolności poznawczych wraz z wiekiem. Celem prowadzonych badań było wykazanie skuteczności tradycyjnej formy Nordic Walking (NW) oraz marszu z kijami Bungy Pump (BP) na zmianę stężenia neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) oraz czynnika neurotroficznego pochodzenia glejowego (GDNF) w korelacji z poziomem sprawności krążeniowo-oddechowej, funkcjami poznawczymi i stopniem nasilenia depresji kobiet w wieku postmenopauzalnym.
Analiza porównawcza w zakresie zdolności poznawczych, stopnia nasilenia depresji oraz stężenia badanych neurotrofin nie wykazała różnicy w efektywności którejś z form treningu marszowego. Wzrost wartości wskaźnika VO2max, określającego wydolność tlenową, obserwowany u kobiet zarówno z grupy korzystającej z tradycyjnego sprzętu, jak i grupy ćwiczącej z kijami Bungy Pump, świadczy natomiast o skuteczności obu form treningowych w poprawie sprawności krążeniowo-oddechowej badanych. Analiza literatury wykazała dodatkowo, iż jest to pierwsze tego typu badanie dotyczące opisanych relacji.
Gratulujemy i zapraszamy do lektury publikacji autorstwa naszych naukowców: dr hab. Katarzyny Domaszewskiej, dr Magdaleny Koper, dra Krystiana Wochny, prof. Urszuli Czerniak, mgr Katarzyny Marciniak, prof. Macieja Wilskiego oraz prof. Doroty Bukowskiej.
Artykuł naukowy dostępny jest na stronie: link