Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 12 września br. , w wieku 91 lat, zmarł dr Stefan Jachnik, były pracownik Zakładu Metodyki Wychowania Fizycznego, prodziekan ds. zaocznych studiów, prodziekan ds. studenckich naszej Uczelni, teoretyk, metodyk, wychowawca wielu pokoleń nauczycieli Wychowania Fizycznego. – Zabawa jest jedną z form, występujących we wszystkich okresach życia człowieka, który angażując się z pasją pragnie znaleźć okazje do rekreacji, wypoczynku, odprężenia fizycznego i psychicznego, przyjemności i rozrywki, radości, ciepła i uśmiechu – podkreślał dr Jachnik.
Msza święta w intencji zmarłego odprawiona zostanie w czwartek, 15 września br., o g. 10 w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Średzkiej 1 w Kórniku, następnie uroczystości pogrzebowe na pobliskim cmentarzu.
Urodził się 20 sierpnia 1931r. w Poznaniu. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Kórniku, następnie był uczniem VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, w którym w 1951r. złożył egzamin dojrzałości. W latach 1953 -1956 odbył studia w WSWF w Poznaniu, uzyskując tytuł dyplomowanego nauczyciela wychowania fizycznego.
Przez lata pracował w Zakładzie Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego. Jego praca doktorska poświęcona była nauczaniu „Rola instrukcji słownej i pokazowej w nauczaniu ćwiczeń ruchowych”. Zawsze przywiązywał dużą wagę do lekcji wychowania fizycznego. Pracując w Akademii w latach 1956-1999 przeszedł przez wszystkie szczeble zawodowe: asystenta (1956-1959), starszego asystenta (1960-1967), adiunkta (1967-1974), starszego wykładowcy (1974-1991). We wrześniu 1991r. przeszedł na emeryturę, po czym do 31 lipca 1999r. pracował na pół etatu w Zakładzie Metodyki na stanowisku starszego wykładowcy. Był również prodziekanem ds. studenckich, studiów zaocznych w AWF.
Dr Stefan Jachnik był opiekunem praktyk pedagogicznych. W ramach uczelni prowadził również obozy wędrowne dla studentów, obozy szkoleniowe , kursy organizatorów czynnego wypoczynku dla inwalidów. Prowadził wykłady i ćwiczenia z Metodyki Wychowania Fizycznego oraz Zabaw i Gier Ruchowych. W latach 1987-1990 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Studenckich Obozów Szkoleniowych.
Był autorem szeregu publikacji, m.in. „Rola pokazu i objaśniania w nauczaniu ćwiczeń ruchowych”, „Wskazówki do ćwiczeń z Metodyki Wychowania Fizycznego” (wsp. Z E.Fabisiem i E. Woźniak), „Praktyki pedagogiczne studentów wyższych uczelni wychowania fizycznego” (wsp. Z F. Laurentowskim).
Rodowity kórniczanin związany rodzinnie ze sportem i wychowaniem fizycznym. Miał trzy córki – Ewę, Barbarę i Aleksandrę.
Za swoją pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i wiele innych wyróżnień związanych z działalnością społeczną w kulturze fizycznej.