„Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży: Alarmujący wzrost częstości występowania cukrzycy typu 2 w wieku 6-18 lat u czarnoskórych i białych dzieci. Przyczyny i rozwiązania” – to tytuł wykładu, który wygłosi 13 października br., o g. 13, w sali wykładowej nr 025/026 Budynku Dydaktycznego AWF, prof. Bert Little z Uniwersytetu w Louisville. Czy wśród przedstawicieli populacji z różnych krajów i ras ludzkich zauważane są podobieństwa i różnice? Odpowiedzi na to i inne pytania poszukiwać będą uczestnicy otwartego wykładu zorganizowanego przez Zakład Teorii Sportu AWF w Poznaniu przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania, w projekcie Akademicki Poznań. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

W organizację wydarzenia włączyli się również: Polskie Stowarzyszenie Naukowe Animacji Rekreacji i Turystyki, Polskie Stowarzyszenie Naukowe Kultury Fizycznej oraz International Association of Sport Kinetics.

Podczas wystąpienia prof. Little skupi się na nadwadze i otyłości, które wiążą się z różnymi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i społecznymi. Częstym następstwem jest cukrzyca, szczególnie typu II, nazywana plagą współczesnego świata. Jak wskazują wyniki licznych badań, jednym z najważniejszych „lekarstw” jest systematyczna aktywność fizyczna połączona z odpowiednio dobraną dietą.

prof. Bert Little(Uniwersytet w Louisville, USA) – posiada rozległe wykształcenie w zakresie analityki matematycznej (statystyka, duże bazy danych i teoria prawdopodobieństwa) oraz zdrowia populacji (biologia człowieka, genetyka, medycyna, zdrowie publiczne), a także jest formalnie wykształconym antropologiem fizycznym z dużym doświadczeniem w pracy z populacjami spoza USA.

Pracuje nad tworzeniem baz danych i od 1978 roku zbudował kilka unikalnych krajowych zestawów wyników na potrzeby badań. Jest aktywny na i współpracuje na rzecz środowiska m.in. z VA Medical Center-Dallas, jako Senior Research Scientist w Medical Service oraz Medical Service, Division of Cardiology. Jego rola w projektach badawczych szeroko obejmuje wykorzystanie jego ważnych umiejętności matematycznych na wszystkich etapach projektu oraz w publikowaniu wyników. Współcześnie rozpoznawany jest jako specjalista, analityk Big Data i eksploracji danych, co odnosi się do jego wiedzy i doświadczenia.

Obecnie, jego praca jest bezpośrednio związana m.in. z analizą czynników ryzyka zdrowotnego dla różnych grup społecznych i obejmuje cukrzycę typu 2, kardiologię interwencyjną, zapalenie wątroby typu C, raka jelita grubego, trzustki, płuc, wątroby.