W dniu 13 października br. w sali wykładowej AWF w Poznaniu odbył się wykład w ramach „Akademickiego Poznania” prof. Berta Little’a z Health Management and Systems Science University of Louisville (USA), goszczącego na zaproszenie Zakładu Teorii Sportu, przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz Polskim Stowarzyszeniem Naukowym Animacji Rekreacji i Turystyki, pt.:” Child and Adolescent Overweight and Obesity: Alarming Rise in Prevalence of Type 2 Diabetes in Black and White Children 6-18 Years – Reasons and solutions” (Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży: Alarmujący wzrost częstości występowania cukrzycy typu 2 w wieku 6-18 lat u czarnoskórych i białych dzieci. Przyczyny i rozwiązania.) W wykładzie uczestniczyli przedstawiciele Uczelni, studenci AWF oraz uczestnicy wymiany z programu Erasmus.

Podczas wykładu prof. Little przedstawił analizę występowania problemu cukrzycy typu 2 wśród populacji dzieci i młodzieży stanu Kentucky, ze szczególnym uwzględnieniem najbiedniejszego grona. I właśnie charakterystyka środowiska i kontekst kulturowy pozwoliły zrozumieć lepiej interpretację wyników, co nalazło odzwierciedlenie podczas ożywionej dyskusji.

Główną przyczyną opisanego stanu rzeczy jest brak świadomości konieczności aktywności fizycznej dla zdrowia i utrzymania właściwej masy ciała, w omawianej populacji, brak obligatoryjnych zajęć z wychowania fizycznego oraz niewłaściwe nawyki prozdrowotne. Dzieci często ograniczają się do uczestnictwa w lekcjach, po których czas spędzają biernie np. przed telewizorami. Dodatkowo brak zbilansowanej diety, niska jej jakość i kaloryczność są w znaczącym stopniu przyczynami problemów zdrowotnych mieszkańców obserwowanego Stanu. Rozwiązaniem stwierdzonego problemu jest podniesienie auto-świadomości mieszkańców poprzez chociażby wykorzystanie lokalnego ukształtowania terenu górskiego. Zdaniem profesora, uwagi te powinny dotyczyć szczególnie młodszego pokolenia. Poprzez działania organów rządowych i samorządowych powinny nastąpić zmiany w programach nauczania.

Przed wykładem odbyło się seminarium Zakładu Teorii Sportu z prof. Bertem Little, poświęcone analizie wyników badań, ze szczególnym uwzględnieniem zaawansowanych modeli kowariancji, dla wyeliminowania możliwego wpływu indywidualnego tempa rozwoju biologicznego na wyniki. Ponadto, poddano dyskusji najnowszą książkę profesora, pt.:” Drugs and Pregnancy” (Lekarstwa a ciąża) (2022), której temat będzie interesującym wyzwaniem dla zorganizowania szerszej dyskusji w tej tematyce podczas kolejnej wizyty.

* prof. Bert Little (Uniwersytet w Louisville, USA) – posiada rozległe wykształcenie w zakresie analityki matematycznej (statystyka, duże bazy danych i teoria prawdopodobieństwa) oraz zdrowia populacji (biologia człowieka, genetyka, medycyna, zdrowie publiczne), a także jest formalnie wykształconym antropologiem fizycznym z dużym doświadczeniem w pracy z populacjami spoza USA.

Pracuje nad tworzeniem baz danych i od 1978 roku zbudował kilka unikalnych krajowych zestawów wyników na potrzeby badań. Jest aktywny na i współpracuje na rzecz środowiska m.in. z VA Medical Center-Dallas, jako Senior Research Scientist w Medical Service oraz Medical Service, Division of Cardiology. Jego rola w projektach badawczych szeroko obejmuje wykorzystanie jego ważnych umiejętności matematycznych na wszystkich etapach projektu oraz w publikowaniu wyników. Współcześnie rozpoznawany jest jako specjalista, analityk Big Data i eksploracji danych, co odnosi się do jego wiedzy i doświadczenia.

Obecnie, jego praca jest bezpośrednio związana m.in. z analizą czynników ryzyka zdrowotnego dla różnych grup społecznych i obejmuje cukrzycę typu 2, kardiologię interwencyjną, zapalenie wątroby typu C, raka jelita grubego, trzustki, płuc, wątroby.