Program Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną, która znacząco zwiększa kompetencję jej uczestników oraz wspiera międzynarodową współpracę uczelni i organizacji. Dobiega pierwszy semestr 2022/23, w którym gościliśmy 26 studentów zagranicznych z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji i Francji. Pobyt studentów zagranicznych na naszej Uczelni rozpoczął „Integration week”. W dwóch pierwszych tygodniach października Sekcja Współpracy z Zagranicą zorganizowała szereg imprez o charakterze integracyjnym oraz warsztatów promujących nasz kraj, w których uczestniczyli zarówno studenci zagraniczni jak i polscy.
Większość eventów miała charakter sportowy: turniej bowlingowy, atrakcje na torze saneczkowym i w parku linowym Pyrland, gry i zabawy na lodowisku Malta.
Zwiedzanie miasta i interaktywna lekcja historii w muzeum interpretacji dziedzictwa – Bramie Poznania pozwoliła zapoznać się z dziejami naszego miasta i początkami państwa polskiego. Nie zabrakło też wycieczki do dawnej stolicy i nekropolii królów Polski – przepięknego Krakowa. Obowiązkowo SWZ zorganizowało też wizytę w Oświęcimiu, największym niemieckim obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Auchwitz – Birkenau oraz w kopalni soli w Wieliczce.
Atrakcją była również wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma. Studenci dzięki multimedialnej ekspozycji zapoznali się z historią złamania przez polskich kryptologów szyfrów niemieckiej maszyny Enigma. Ekspozycja ta upowszechnia i popularyzuje tę nieznaną historię, bo wkład polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej jest nadal słabo znany.
Erasmus to nie tylko zwiedzanie ale przede wszystkim nauka na nowej uczelni i w nowym środowisku. Oferta przedmiotów zaproponowanych studentom była na tyle bogata, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wśród wybieranych przedmiotów studenci najchętniej zapisywali się na zajęcia o charakterze praktycznym takie jak: Wspinaczka, Gry różnych kultur, Pilotaż i przewodnictwo w praktyce, Zabawy i gry drużynowe. Atrakcyjne okazały się też przedmioty: Dydaktyka wychowania fizycznego, Teoria i metodyka treningu sportowego, Dydaktyka sportu, Diagnostyka i biomonitoring, Sport rekreacyjny i wellness w życiu oraz profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
Ciekawym wydarzeniem był udział w Sympozjum Naukowym z okazji nadania doktoratu honoris causa prof. Robertowi M. Malinie przez AWF w Poznaniu, pt.: „Dzieci i młodzież podmiotem naszego działania” (Children and Young People: The Focus of our Activities). Dzięki transmisji online, w wydarzeniu udział wzięły również osoby m.in. z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch czy Australii. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia z języka polskiego „Survival Polish for foreigners” oraz cykl warsztatów dotyczących komunikacji międzykulturowej. W ramach zaproponowanych ćwiczeń i zabawy studenci doświadczyli specyfiki komunikacji w pracy grupowej oraz mieli możliwość zapoznania się i zrozumienia wpływu odmienności kulturowej na codzienne życie w międzynarodowym zespole.
Część studentów była tak zadowolona z zajęć w naszej uczelni, że zdecydowali się przedłużyć swój pobyt na drugi semestr. Pozostali studenci w pełni zadowoleni ale z żalem, że kończy się już ich wielka przygoda, powoli wracają do swoich krajów. Wspomnienia o Erasmusie w Poznaniu i przyjaźnie pozostaną jednak na zawsze…