W ramach działalności Sekcji Biomechaniki Komitetu Mechaniki PAN w dniu 4 kwietnia br. odbyło się w naszej Uczelni seminarium naukowe online zorganizowane przez prof. AWF dr hab. Małgorzatę Ogurkowską (członka Sekcji Biomechaniki) oraz pracowników Zakładu Biomechaniki.
Podczas spotkania przedstawiono pozostałym członkom komisji główne kierunki badań realizowanych w Zakładzie oraz zaprezentowano możliwości badawcze laboratorium biomechaniczno-kinezjologicznego.
Prof. AWF dr hab. Joanna Gorwa skoncentrowała się na badaniach biomechanicznych tancerzy zawodowych w Polsce, które prowadzone są już od 20 lat, a dr inż. Wiktoria Śpikowska-Pawelec na biomechanicznych aspektach przeciążeń układu ruchu u profesjonalnych skrzypków. Dr Michał Murawa skupił się na zintegrowanych biomechanicznych systemach pomiarowych w sporcie i inżynierii biomedycznej na przykładzie trójboistów i pacjentów po amputacji na poziomie podudzia, a dr inż. Jarosław Kabaciński zwrócił uwagę na biomechaniczną ocenę wskaźników siły, mocy i pracy mechanicznej człowieka podczas czynności ruchowych wykonywanych w otwartym i zamkniętym łańcuchu kinetycznym. Prof. AWF dr hab. Małgorzata Ogurkowska zaprezentowała ocenę zmian strukturalnych i funkcjonalnych narządu ruchu u zawodników wyczynowo uprawiających asymetryczne dyscypliny sportu poprzez przedstawienie wybranych zagadnień z badań realizowanych w ramach projektu MEiN.