20 maja br. o g. 18 w Hali Dydaktyczno-Sportowej im. prof. Andrzeja Wieczorka odbędzie się koncert galowy z okazji jubileuszu 40-lecia działalności Zespołu.

Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego  został założony w  1982 roku. Od tego czasu przez zespół przewinęły się setki entuzjastów folkloru. Obecnie liczy on około 60 członków – studentów wszystkich poznańskich uczelni i osób pracujących, którzy pod okiem kierownika artystycznego i choreografa Dariusza Majchrowicza, reprezentują Uczelnię, miasto i kraj na scenach Polski i świata. Od 2001 roku Zespół jest także organizatorem jednego z największych festiwali folklorystycznych w Polsce – Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE.

Próby i koncerty to tylko część zespołowego życia. Tancerze i muzycy tworzą zgraną grupę ludzi, których łączy wspólna pasja.  Wspólna praca przy festiwalu, wyjazdy i koncertowanie pomaga w nawiązaniu długotrwałych przyjaźni i nie tylko. Przez 40 lat istnienia Zespołu zawiązało się 35 małżeństw, a w szeregach tancerzy można spotkać kolejne pokolenia. W repertuarze Zespołu oprócz tańców narodowych, znajdują się tańce i przyśpiewki z 15 regionów Polski, m.in. z Wielkopolski, Rzeszowa, Nowego Sącza, Spisza i Kaszub. Integralną częścią zespołu jest również  kapela akompaniująca tancerzom na  m.in. skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, trąbce, akordeonie, cymbałach rzeszowskich i basach góralskich.

W sobotni wieczór tancerze zaprezentują m.in. tańce narodowe takie jak Krakowiak, Mazur. Zebrani zobaczą premierowo tańce i przyśpiewki krakowiaków wschodnich. Koncert tradycyjnie zakończą tańcami górali sądeckich. Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki.

Osoby chętne mogą zgłaszać chęć udziału poprzez maila: zaproszenia@awf.poznan.pl lub bezpośrednio do Katarzyny Golińskiej z ZTL-u: 722 197 529.

Oprócz koncertu jubileuszowego, w ramach obchodów 40-lecia zaplanowana została wystawa poświęcona działalności zespołu. Obejrzeć ją będzie można w sobotę, 20 maja o godzinie 10:00 w Budynku Głównym Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Podczas wernisażu wręczone zostaną odznaczenia dla byłych i obecnych tancerzy.


Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego został założony w 1982 roku przez Dariusza Majchrowicza z inicjatywy doc. Andrzeja Koniarka i studenta Zdzisława Urbańczyka. Misją zespołu jest podtrzymywania zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski. Zespół daje członkom możliwość rozwoju artystycznego, stanowiąc oryginalną i interesującą alternatywę dla współczesnych sposobów spędzania wolnego czasu. Stwarza także wyjątkową atmosferę, w której młodzi ludzie z różnych środowisk uczą się współpracy, odpowiedzialności oraz wzajemnej pomocy i tolerancji, dając tym samym początek wielu wspaniałym przyjaźnią na całe życie.

Podczas 40-letniej działalności Zespół wielokrotnie reprezentował Poznań na polskich scenach, ale także gościł za granicą w około 40 krajach (m.in. w Turcji, Francji, Indiach, Finlandii, Meksyku, Włoszech, Puerto Rico) zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.

ZTL może poszczycić się niezwykle bogatym i różnorodnym repertuarem, zawierającym tańce, przyśpiewki i obrzędy ludowe z 15 regionów naszego kraju (m.in. Wielkopolska, Górali Spiskich, Kaszuby, Nowy Sącz, Rzeszów, Łowicz) oraz polskie tańce narodowe.

Tancerze aktywnie działają na rzecz popularyzowania folkloru poprzez udział w akcjach takich jak Świąteczna Bimba, Wytnij Hołubca, organizowanie spotkań dla studentów z programu ERASMUS, a także warsztaty taneczne dla dzieci w przedszkolach. Dużym wyróżnieniem dla Zespołu było reprezentowanie Polski na międzynarodowej wystawie EXPO w Hanowerze w 2000 roku. Kolejnym przedsięwzięciem był udział w międzynarodowej kampanii firmy HopSports promującej aktywność fizyczną oraz formy tańca charakterystyczne dla danego kraju. Ponadto członkowie zespołu mieli okazję zaprezentować polskie stroje ludowe w kampaniach reklamowych takich firm jak Lidl czy Brain Inside. Zespół również miał możliwość uczestnictwa w dekoracji podczas Pucharu Świata w Wioślarstwie, czy też na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej.

Największą dumą zespołu jest odbywający się rokrocznie od 2001 roku Światowy Przegląd Folkloru „Integracje”. Festiwal od 2010 roku odbywa się pod prestiżowym patronatem CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, a od 2017 również UNESCO – Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Od samego początku Zespół występuje w podwójnej roli – gospodarza i uczestnika festiwalu.

Osoby pracujące przy festiwalu to wolontariusze – tancerze zespołu, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wznoszą festiwal na wysoki poziom. W przeglądzie biorą udział zespoły z różnych zakątków świata, na przykład z Tajwanu, Hiszpanii, Mołdawii, Ekwadoru, Meksyku, Kolumbii, Chin czy Indii. W ramach festiwalu oprócz koncertów na terenie całej Wielkopolski odbywają się także kolorowe przemarsze po ulicach Poznania, warsztaty haftu koralikowego oraz Międzynarodowy Turniej Sportów Tradycyjnych „PIERŚCIENIÓWKA”. Festiwal daje mieszkańcom Wielkopolski możliwość obcowania z tańcem, kulturą i tradycją ludową wielu narodów z różnych stron świata.