Pracownicy AWF, wspólnie z Instytutem Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, realizują badania, których celem jest poszukiwanie skutecznych metod zapobiegania powikłaniom leczenia onkologicznego, poprawiających zdolność do podejmowania aktywności fizycznej. Sprawdzana też jest jakość życia pacjentek chorych na raka piersi leczonych inhibitorami aromatazy.W murach naszej Uczelni w minionym tygodniu przeprowadzono badania początkowe. Pacjentki, chore na raka piersi, przeszły test wydolności fizycznej, badania spirometryczne, pomiar sztywności struktur mięśniowo-powięziowych w obrębie prostowników grzbietu, oraz ocenę jakości życia. Pomiary wykonano u 26 pacjentek. W najbliższą środę, 23 marca br.,panie biorąc udział w projekcie rozpoczną 12-tygodniowy trening metodą Pilatesa. Po jego zakończeniu badania zostaną przeprowadzone powtórnie, żeby porównać wyniki sprzed ćwiczeń i po.

W interdyscyplinarnym zespole badawczym udział biorą specjaliści z zakresu nauk o kulturze fizycznej oraz nauk medycznych, zajmujący się monitorowaniem wysiłku fizycznego, realizacją interwencji treningowych oraz diagnostyką i leczeniem pacjentek chorych na raka piersi.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Jacek Zieliński, kierownik Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego w AWF Poznań, koordynatorem projektu mgr Maria Tarnas ze Szkoły Doktorskiej AWF Poznań, konsultantami klinicznymi z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są: dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, prof. dr hab. n.med. Rodgryg Ramlau oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Marszałek. W zespole badawczym znajdują się również pracownicy Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego AWF Poznań – prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy, dr Barbara Pospieszna oraz dr Monika Ciekot-Sołtysiak.