Zapraszamy wszystkich do wspólnego tańczenia poloneza w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca – 28 kwietnia o g. 14 na boisku AWF. To element działań, w które włączyła się nasza Uczelnia, a które mają na celu wpisanie poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, która wyróżnia na arenie światowej wybrane m.in. tradycje i przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne oraz zwyczaje. Wydarzenie będzie nagrane i udostępnione na profilu „Polonez łączy”, którego publikacje dołączone będą do wniosku o wpisanie na listę. To wyjątkowa szansa, by mieć swój udział we wpisaniu naszego tańca narodowego na światową listę UNESCO. Zapraszamy do wspólnego tańczenia pracowników i studentów AWF, dlatego tego dnia w g. 13-15 obowiązywać będą godziny rektorskie.Taniec potrwa 14 minut. Poprowadzą go tancerze naszego Zespołu Tańca Ludowego „AWF” Poznań. Wydarzeniu towarzyszyć będą wcześniej poprowadzone warsztaty dla chętnych:
· 21 kwietnia, g. 16-17 i 27 kwietnia, g. 19-20 – dla wszystkich, w tym osób z Ukrainy, które chcemy włączyć do akcji (tłumaczem będzie nasza studentka z Ukrainy). Link do wydarzenia: [link]
· 27 kwietnia, g. 15.30-16 – dla pracowników i studentów AWF – przed Budynkiem Dydaktycznym na terenie kampusu.
W dniach 26-27 kwietnia, w g. 10-12, pracownicy AWF w sali nr 264 w Budynku Głównym, będą mogli wybrać elementy kostiumów, które zostaną dla nich przygotowane do odebrania w dniu wydarzenia. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF zachęca też uczestników zabrania własnych elementów strojów ludowych, np. korali, chusty, długiej spódnicy itp.
Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o g. 14. Zapraszamy do przyjścia kwadrans wcześniej, by dokładnie o g. 14 rozpocząć poloneza. Taniec będzie nagrywany, także z drona, więc im będzie nas więcej, tym lepiej, a film udostępniony zostanie na stronie „Polonez łączy” na Facebooku, jako element wniosku o wpisanie na listę: link do strony
Organizatorem wydarzenia jest Zakład Tańca AWF i ZTL Poznań.
Polonez, zwany też tańcem polskim, od początku XIX wieku uznawany jest powszechnie za najstarszy taniec narodowy. Obecna forma poloneza pochodzi z początku XVIII wieku. Do pierwszej wojny światowej, a nawet przez cały okres międzywojenny polonez otwierał, a czasami także zamykał, wszelkiego rodzaju uroczyste bale. Tradycja ta trwa do dziś i polonez także współcześnie towarzyszy ważnym uroczystościom – obecnie głównie kojarzony jest z balami studniówkowymi. Taniec ten – jako ważny element polskiej kultury – w 2019 roku wpisany został na listę krajową Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO – obecnie trwają starania o wpis na listę światową.
Film instruktażowy: