To już ostatnie dni, by zapisać się na wydarzenia, które odbędą się 1 czerwca w naszej Akademii. Tego dnia w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się blisko 30 zajęć sportowych, wykładów, warsztatów dedykowanych dzieciom, młodzieży, dorosłym, a nawet seniorom.Wydarzenia odbędą się zarówno na terenie kampusu AWF – na boisku, bieżni, terenie wokół Uczelni, w salach dydaktycznych, laboratoriach, jak również w salach przy ul. św. Rocha. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo w programie znalazły się m.in.: konsultacje żywieniowe, zajęcia sportowe, taneczne, fizjoterapeutyczne i dietetyczne.

Wśród aktywności, rekreacji i zajęć sportowych są: stoiska interaktywne, warsztaty z tenisa stołowego dźwiękowego, zmagania na boisku i bieżni, fitnessowe formy zabawy, gry i zabawy łączące pokolenia – Spikeball, Ringo, Kubb, Boule, chusta Klanza, Grele, czy rodzinny tor przeszkód czy warsztat „Rozwój kompetencji moralnych i społecznych poprzez zabawy i gry ruchowe”. Najmłodsi będą mogli mogą zmierzyć się z torem przeszkód podczas warsztatów „Gimnastyka, zabawa i sztuka? To się świetnie łączy!”

Bieżnia lekkoatletyczna i boisko do hokeja staną się miejscem zmagań sportowych . Uczestnicy zajęć „Wejdź w buty lekkoatlety: bieg, skok, rzut – czas na ruch” będą mogli zaznajomić się ze sprzętem lekkoatletycznym – kulą, oszczepem, młotem, płotkami, blokami startowymi i tyczką. Wśród kilkudziesięciu warsztatów dla wszystkich chętnych znalazły się: „Ciepło czy zimno? Zbadaj to kamerą termowizyjną” oraz te, na których można sprawdzić swój refleks: „Szkoła Refleksu – Zmierz się z mistrzem”. Będzie też można przenieść się do wirtualnego świata podczas Sportowego VR.

Ci, którzy nie zdecydują się na wcześniejsze propozycje sportowe – być może skuszą się na siatkówkę na siedząco! Jest to sport dla wszystkich, a przede wszystkim dla osób z ograniczeniami w obrębie kończyn dolnych. Sprawdźcie się!

W ofercie także badania i zajęcia w laboratoriach naszej Uczelni. Osoby, które tego dnia chciałyby poznać swoje ciało, mogą zapisać się na warsztaty pt. „Zbadaj skład swojego ciała”, Chętni będą mogli zbadać w nich swoje możliwości fizyczne, spotkanie „Sprawdź swoje możliwości fizyczne!” łączyć będzie kreatywną pracę z wykorzystaniem zmysłów i cielesności. Na zajęcia do laboratorium zapraszamy też wszystkich, którzy chcieliby poznać świat genetyki – zaprezentowane zostaną techniki pozyskiwania DNA.

W ramach panelu dietetycznego, na spotkaniu pt. „Kranówka, woda źródlana czy woda mineralna – wybierz mądrze”, będzie można dowiedzieć się, czy można pić dużo wody gazowanej oraz czym różni się woda mineralna od źródlanej. Dietetycy powiedzą też, jak ważne jest zdrowe i smaczne śniadanie skupiając się na tym zabieranym przez najmłodszych do szkoły. Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak zdrowo się odżywiać zapraszamy na wizytę w nowo otwartym gabinecie dietetycznym naszej Uczelni!

Fizjoterapeuci opowiedzą także o konsekwencjach oraz efektach długiego wpatrywania się w ekran komórki dla mięśni karku i odcinka szyjnego podczas wykładu „Smartfonowa szyja – czy to jest znamię dzisiejszych czasów? Profilaktyka i postępowanie terapeutyczne”. Nie zabraknie też warsztatów dla młodzieży pt. „Zdrowy kręgosłup”, na których uczestnicy poznają ćwiczenia pozwalające na odciążenie kręgosłupa. To zajęcia da wszystkich, którzy noszą ciężki plecak lub torebkę, albo siedzą kilka godzin w ławce lub przed komputerem, co skutkuje bólem pleców. Warsztat „Poznaj tajniki fizykoterapii” kierowany w szczególności do młodzieży, która chce poznać najczęściej wykonywane zabiegi fizykalne. Z kolei warsztaty „Kinesiotaping w rehabilitacji i sporcie”, jako połączenie teorii z praktyką, skupią się na ukazaniu metody kinesiotapingu, jako techniki rehabilitacyjnej.

Jak ważne jest prawidłowe oddychanie, dowiedzieć się będzie można podczas ćwiczeń które kształtują prawidłowy oddech. Z kolei „Wpływ rozwojowych zaburzeń koordynacji na prawidłowe funkcjonowanie dzieci w szkole” – to propozycja wykładu dla dorosłych.

Jest także coś tylko dla rodziców i nauczycieli wychowania fizycznego. Jak pracować nad koncentracją uwagi dzieci i młodzieży i na co zwracać uwagę podczas kształtowania pewności siebie? Na te pytania będzie można poznać odpowiedź podczas spotkania „Psychologiczne konteksty wspierania rozwoju sportowego – wskazówki dla rodziców”. Z kolei „Pilates dla dzieci i młodzieży” to warsztat przeznaczony głównie dla nauczycieli. Przedstawione zostaną elementy treningu metodą pilates, które można wykorzystać na zajęciach z dziećmi w ramach wychowania fizycznego i ćwiczeń korekcyjnych.

Jest także spotkanie poświęcone naszemu patronowi: „W kręgu turystyki biograficznej. Eugeniusz Piasecki – Patron AWF – w 150. rocznicę urodzin. Znane i mniej znane fakty z jego życia oraz ślady obecności w Poznaniu”, podczas którego poznamy sylwetkę tego niezwykłego człowieka, współtwórcy Studium Wychowania Fizycznego w Uniwersytecie Poznańskim od początku jego istnienia; dowiemy się też, skąd przybył, gdzie mieszkał w Poznaniu, jaką rolę spełnił w tworzeniu naszej Akademii, ale także, że był twórcą skautingu czy wegetarianinem. Na koniec będzie quiz z nagrodami.

Podczas zajęć tanecznych „SURREALIZMUS MOOOVENS trening kreatywności poprzez ruch” chętni udadzą się w surrealistyczną podróż, której przewodnikami będą wybrane założenia teorii ruchu Rudolfa Labana. Na warsztatach tanecznych „Ruchome figury”, dorośli i dzieci wspólnie poszukają twórczych dróg wzmocnienia więzi i relacji.

Artystyczny akcent wzmocni – spektakl „Freedom Abstract”, podczas którego studenci przedstawią autorskie etiudy dyplomowe, które zakończą tegoroczny Dzień Dziecka.

Cały program: [link]
Rejestracja na wydarzenia: [link]
Każdego dnia prezentujemy konkretne wydarzenie na naszym wydarzeniu na Facebooku: Spędź z nami Dzień Dziecka! AWF Poznań – kampus w centrum Poznania: [link]