W dniach 20-22 października br. w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce w Poznaniu odbyły się X Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym (TSD). To kolejna edycja mistrzostw, przy których organizacji znaczący udział miała nasza Uczelnia.

Jednym z sędziów głównych turnieju była absolwentka naszej uczelni mgr Aleksandra Chojecka, która swoją przygodę z TSD zaczęła 2 lata temu podczas hospitacji treningu TSD prowadzonego przez Leszka Szmaja (twórcy TSD), odbywanej w ramach zajęć terenowych z przedmiotu Tenis stołowy dźwiękowy (realizowany jest on przez dr Magdalenę Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej na kierunkach Wychowanie Fizyczne i Fizjoterapia).

Organizację mistrzostw wspierali także pracownicy naszej Uczelni: dr Magdalena Koper (członek Rady Fundacji Tenisa Stołowego Dźwiękowego powołanej 13 września 2022 r.), mgr Magdalena Lewandowska, a także prof. dr hab. Stanisław Kowalik, który był gościem honorowym X Mistrzostw Polski w TSD. Warto podkreślić, że Profesor Kowalik od samego początku powstania TSD wspiera rozwój tej dyscypliny sportu adaptowanego, jego zdaniem bardzo wartościowej dla wszechstronnego wsparcia rozwoju osób z dysfunkcjami narządu wzroku.

W rozgrywkach wzięła rekordowa liczba 50 zawodników (podopiecznych z 9 ośrodków w Polsce: z Poznania, Owińsk, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Wrocławia, Lasek, Bydgoszczy, Gdańska oraz ich absolwentów; najmłodszy zawodnik miał 10 lat, najstarszy 49 lat) tworząc wraz z opiekunami, asystentami, przewodnikami, wolontariuszami, obsługą sędziowską i techniczną grupę prawie 80 uczestników.

W rozegranym turnieju nie brakowało emocji, radości z wygranych pojedynków i smutku z przegranych. Zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności i udowodnili, że w kolejnych edycjach zawodów ich poziom gry jest coraz wyższy. W pojedynkach finałowych zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom sportowy, wymagający nie tylko doskonałych umiejętności technicznych, ale także odporności psychicznej.

Tytuł Mistrza Polski można było otrzymać w rozgrywkach indywidualnych, drużynowych i w deblu.

Wyniki końcowe: 

Singiel:
1. Piotr Ignaciak z Krakowa
2. Mateusz Gieprz z Wracławia
3. Zuzanna Mikler z FairPlayce

Debel:
1. Natalia Marendziak-Kucza i Adrian Kucza (FairPlayce)
2. Przemysław Młyński (Jantar Gdańsk) i Iwo Szczepanik (FairPlayce)
3. Borys Kozielewicz i Patryk Mikołajewski (Owińska)

Drużyna:
1. FairPlayce I (Natalia Marendziak-Kucza, Nikola Oleksiak, Adrian Kucza)
2. Kraków (Piotr Ignaciak, Jakub Paluch, Gabriel Olech)
3. Owińska (Wiktoria Karoń, Borys Kozielewicz, Patryk Mikołajewski)

Niepodważalnym sukcesem popularności tenisa stołowego dźwiękowego jest fakt, że podczas gry nie ma podziałów i dyskryminacji. Tu wszyscy mają równe szanse i każdy może walczyć o zwycięstwo.

W naszej Akademii od wielu lat realizowane są zajęcia terenowe z przedmiotu Tenis stołowy dźwiękowy przez dr Magdalenę Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej dla studentów V roku Fizjoterapii JSM oraz II roku Wychowania Fizycznego drugiego stopnia.