Na poznańskim Górczynie uroczyście otwarto eN Studios, w którym znajdują się m.in.: 120-metrowe studio fotograficzne z cykloramą, czyli przestrzenią, w której nie widać perspektywy, 90-metrowe wyizolowane akustycznie studio audio i 300-metrowe studio Motion Capture. W działaniu tego ostatniego udział swój ma poznańska AWF, która od strony technicznej wspiera miejsce wyposażone w sprzęt potrzebny do analizy ruchu i skanowania przedmiotów, wykorzystywany do produkcji Virtual Reality, gier, filmów oraz analizy ruchu człowieka.
Studio wyposażone jest w 36 specjalistycznych kamer, które pozwalają na zebranie szczegółowych informacji o ruchu obiektów i danej postaci, która ma na sobie specjalny strój. Pozwoli to na tworzenie animacji, efektów specjalnych filmach oraz z perspektywy badawczej odwzorowania ruchu człowieka z dokładnością do 0,1 milimetra w zakresie nawet do 1000 klatek na sekundę. Nasza Uczelnia, w ramach współpracy z Collegium da Vinci, planuje tam realizować badania z wykorzystaniem technologii analizy ruchu człowieka Motion Capture.

– Możliwe będą wszelakie pomiary na sportowcach z perspektywy analizy ruchu ciała – np. zaraz po okresie roztrenowania, po odbytej kontuzji i generalnie w całym rocznym cyklu treningowym. To będzie szeroko rozumiana analiza ruchu człowieka – techniki, symetrii, asymetrii, ekonomii tego ruchu, perfekcji czy charakterystyki jej powtarzalności – tłumaczy dr inż. Michał Janowski z Zakładu Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego AWF, który reprezentuje naszą Uczelnię.

Udział w projekcie mają też studenci AWF. – Studenci w ramach koła naukowego Technologii Analityczno-Kreacyjnych „TAK” pomagają w zaznajamianiu ze sprzętem, aby przyszłościowo te badania mogły się odbywać, ponieważ sprzęt jest interdyscyplinarny i jego wykorzystanie może być wielorakie, tym samym potrzebne będzie grono osób, które będą potrafiły ten sprzęt obsługiwać z perspektywy technicznej. Mamy nadzieję, że w przyszłości realizowane tam badania, przełożą się to na jeszcze wyższy poziom wiedzy związanej z ruchem człowieka dla studentów, którzy znajdą potem zatrudnienie w klubach sportowych w całym naszym kraju – dodaje dr inż. Michał Janowski.

Całość to 4,5 tys. m kw. powierzchni. Koszt powstania eN Studios to ponad 30 mln zł, z czego blisko 17 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Poniżej relacja wideo naszej studentki Kornelii Stankiewicz: 
@awf_poznan 36 specjalistycznych kamer z dokładnością do 0.1 milimetra w zakresie nawet do 1000 klatek na sekundę i studenci AWF😎 Analiza ruchu człowieka Motion Capture! #awfpoznan♬ dźwięk oryginalny – AWF_Poznan