Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE, pod hasłem „Historia jak z obrazka”, świętuje w tym roku swój dwudziesty jubileusz! Rozpocznie się 13 sierpnia a zakończy się 21 sierpnia, o g. 21.00 koncertem finałowym na Polanie w Swarzędzu. Wielkopolska publiczność będzie mogła oglądać tancerzy z całego świata. W tegorocznym, jubileuszowym, przeglądzie udział wezmą zespoły z Kolumbii, Ekwadoru, Turcji, Serbii, Słowenii oraz Polski.
W związku z pandemią, 20. Jubileusz INTEGRACJI przeniesiono o dwa lata. Festiwalowe wydarzenia będą odbywać się pod hasłem „Historia jak z obrazka”, które nawiązuje nie tylko do opowieści, które prezentowane będą przez artystów na scenie, ale także do przeszło dwudziestoletniej tradycji Przeglądu. Od 2001 r. INTEGRACJE gościły 114 zespołów z 41 krajów. Na scenach miast prezentowało się blisko 3000 artystów, którzy dali ponad 118 koncertów. Aby na nie dotrzeć, zespoły pokonały około 64 tys. kilometrów. Podczas 15. edycji Turnieju Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka” rozegranych zostało ponad 600 meczów.
W tym roku festiwal rozpocznie się koncertami w Nowym Tomyślu i Grodzisku Wielkopolskim w sobotę – 13 sierpnia br. Następnego dnia artyści przeniosą się do Lubonia i Wronek, a poznańska „Biesiada Ludowa” w Parku Wilsona odbędzie się 15 sierpnia. W kolejnych dniach zespoły odwiedzą Pleszew, Wrześnię oraz Chludowo. Organizatorzy starają się zawsze, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem zarówno dla publiczności, jak i uczestników.
Nie zabraknie także nieodłącznej już części INTEGRACJI, czyli Turnieju Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka” (17 sierpnia) oraz przemarszu ul. Półwiejską w czwartek, 18 sierpnia br. W programie znalazły się też wieczory narodowe, msza ekumeniczna oraz warsztaty haftu koralikowego, czyli moc ludowych atrakcji. Program: [link]
– Już trzeci raz najbardziej spektakularne wydarzenie festiwalu, czyli koncert finałowy, odbędzie się w Swarzędzu. Tym razem będzie to jednak inna lokalizacja iż dotąd – Polana przy ul. Strzeleckiej. To miejsce stanowić będzie piękne tło dla prezentowanych na scenie muzyczno-tanecznych historii – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. Podczas koncertu finałowego prezentowane są najlepsze punkty programu zespołów, a do jego organizacji buduje się kilka scen, wykorzystuje kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad sto mikrofonów.
Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Dla tych, którzy w tych dniach nie będą mogli się pojawić na miejscu, organizatorzy przygotowali transmisje online. Szczegóły na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl.
Wydarzenie na Facebooku: [link]