Kolejny rok realizowane są w naszej Uczelni krótkoterminowe wyjazdy studentów w ramach Blended Intensive Programme (BIP) programu ERASMUS+. Opiekunem naukowym realizowanego BIP-u jest prof. AWF, dr hab. Ida Laudańska-Krzemińska. W ubiegłym roku, byli to studenci drugiego roku kierunku Wychowanie Fizyczne, natomiast w obecnym roku program BIPu realizują studenci pierwszego roku studiów magisterskich, kierunku Wychowanie Fizyczne o specjalności Promocja Zdrowia. BIP składa się z części prowadzonej w formie nauczania zdalnego (2 tygodnie) oraz wyjazdu do uczelni koordynującej pracę (1 tydzień). Tegoroczna edycja programu realizowana była nt. “Wychowanie fizyczne i zdrowotne w Europie dziś i perspektywy na przyszłość”. Nasi przedstawiciele odwiedzili Uniwersytet Ottona von Guerickego w Magdeburgu, gdzie wraz ze studentami z Niemiec, Hiszpanii (Uniwersytet Ramon Llull) i Finlandii (University of Jyväskylä) w dniach 18-22 marca 2024r. podjęli dyskusję na temat współczesnych problemów stojących przed nauczycielami i uczniami w całej Europie. Koordynatorami projektu byli dr Christiane Desaive, prof. AWF dr hab. Ida Laudańska-Krzemińska, prof. FPCEE Blanquerna Jordi Barres Costa, prof. Kasper Salin oraz Anni Lindeman.
Pracując w międzynarodowych zespołach pod opieką koordynatorów z czterech krajów, studenci porównali rozwiązania i dobre praktyki poszczególnych krajów. Mieli okazję przeprowadzić kilka interesujących wywiadów (on-line i w kontakcie bezpośrednim) z doświadczonymi reprezentantami różnych obszarów związanych z edukacją (m.in. nauczycieli, dyrektorów szkół, polityków, prezesów organizacji pozarządowych), wysłuchać interesujących prelekcji z tym związanych, zaprezentować i brać udział w warsztatach na sali gimnastycznej dotyczących ciekawych gier i zabaw charakterystycznych dla krajów partnerskich. Odwiedzili także nowocześnie prowadzoną szkołę, gdzie mogli poznać wiele inspirujących przykładów pracy dydaktycznej i związanej z zarządzaniem oraz misją szkoły. Wnioski z pobytu zostaną zaprezentowane 15.04.2024 na podsumowującym spotkaniu on-line i będą dotyczyć trzech głównych obszarów pracy studentów w ramach programu: 1) zrównoważony rozwój w wychowaniu fizycznym, różnice i podobieństwa między krajami; 2) programy kształcenia nauczycieli i podstawy programowe WF w analizowanych krajach; 3) technologie informacyjne i komunikacyjne – możliwości wykorzystania w wychowaniu fizycznym.
Pobyt w Magdeburgu obfitował także w inne ciekawe aktywności i wydarzenia integrujące studentów z różnych państw, takie jak aktywne zwiedzanie Uniwersytetu w Magdeburgu z Actionbound, wspólne zwiedzania Magdeburga czy kibicowanie podczas meczu piłki ręcznej mistrzowskiej drużynie Magdeburga. Nasi studenci mogli zaprezentować swoje umiejętności, zwiększyć pewność siebie w zakresie kompetencji zawodowych i językowych, przekonać się, ile korzyści może przynieść wyjazd w ramach takiej wymiany. Prezentują to zdjęcia z ubiegłorocznego i tegorocznego BIP-u.