Nasza Uczelnia w ostatnim czasie prowadzi kilka projektów, które skupiają się na aktywności i leczeniu kobiet chorych na raka piersi. Jednym z nich jest, realizowany od marca br., projekt naukowo-badawczy „Wpływ interwencji metodą pilates na zmiany sztywności struktur mięśniowo-powięziowych, sprawność krążeniowo-oddechową oraz jakość życia kobiet chorych na raka piersi”. Panie w wieku od 30 do 55 lat, chore na raka piersi, które przynajmniej od 6 miesięcy leczone są za pomocą hormonoterapii, nadal mogą zgłaszać się do projektu. Także jesienią odbędzie się w AWF konferencja naukowa „Rak piersi – profilaktyka i leczenie w ujęciu interdyscyplinarnym”, na którą nadal można się zapisywać.
– Jesteśmy interdyscyplinarnym zespołem specjalistów, którzy są merytorycznie i organizacyjnie przygotowani do współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Możemy realizować trudne, zaawansowane klinicznie zadania prozdrowotne oraz fizjoterapeutyczne. Mamy też miejsce, gdzie możemy realizować trening prozdrowotny – podkreśla dr hab. Sławomir Marszałek z AWF Poznań.
– Obecnie uczestniczymy w realizacji projektu z Uniwersytetem Medycznym, którego celem jest ocena wpływu metody Pilatesa na łagodzenie skutków leczenia inhibitorami aromatazy (hormonoterapii) u kobiet chorych na raka piersi – mówi koordynatorka projektu mgr Maria Tarnas z AWF Poznań.
Relacja dostępna pod linkiem: [link] oraz poniżej:
Panie chore na raka piersi, w wieku od 30 do 55 lat, które przynajmniej od 6 miesięcy leczone są za pomocą hormonoterapii, mogą nadal zgłaszać się do projektu. Więcej informacji: [link]
To nie są jedyne działania AWF skupiające się na profilaktyce i leczeniu kobiet chorych na raka piersi. Pod koniec czerwca nasza Akademia obok Stowarzyszenia Rakujemy jak chcemy i Sławomir Marszałek Osteopatia Fizjoterapia była współorganizatorem wydarzenia „Rakujemy na sportowo! Spotkanie dla dziewczyn z rakiem piersi”, które odbyło się nad poznańską Rusałką. Więcej informacji: [link].
W Wielkopolskim Centrum Onkologii zakończono także badania na temat zjawiska kinezjofobii wśród pacjentek w trakcie leczenia raka piersi. Czynniki związane ze stylem życia, takie jak aktywność fizyczna, odgrywają ważną rolę w profilaktyce raka i wynikach leczenia onkologicznego. Zespół badawczy w składzie dr hab. Ewa Malchrowicz-Mośko, prof. AWF dr hab. Urszula Czerniak, prof. AWF dr hab. Anna Demuth, dr Mateusz Rozmiarek, dr Janusz Wasiewicz, dr Piotr Nowaczyk, lek. Tomasz Urbaniak oraz lek. Wojciech Siejak analizował poziom kinezjofobii u leczonych operacyjnie kobiet chorych na raka piersi w zależności od zmiennych społeczno-demograficznych, stylu życia przed rozpoznaniem nowotworu, stopnia zaawansowania i rodzaju raka piersi oraz chorób współistniejących.
Z kolei w dniach 30 września – 1 października odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rak piersi – profilaktyka i leczenie w ujęciu interdyscyplinarnym”, której organizatorami są Katedra Kinezjologii Sportu AWF Poznań oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu. Podczas dwudniowej konferencji uwaga badaczy i lekarzy poświęcona zostanie w szczególności roli stylu życia w profilaktyce i leczeniu raka piersi, który coraz częściej nie oznacza choroby śmiertelnej, a przewlekłą. Skierowana jest do wszystkich zainteresowanych osób, a w szczególności do lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów oraz pacjentów. Nadal trwają zapisy na konferencję. Koszt – 430 zł. Więcej informacji: [link].