W imieniu prof. AWF Krzysztofa Durkalec-Michalskiego, przewodniczącego Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych serdecznie zapraszamy na wykłady, których tematyka będzie obejmowała:

1) Zastosowanie betainy w żywieniu człowieka;

2) Wpływu jakości wody pitnej na wybrane wskaźniki zdrowia człowieka.

Wykłady w formie stacjonarnej odbędą się w naszej Akademii 21 maja br. o godz. 13:00 (Wykład 1) i godz. 13.45 (Wykład 2), w sali 025/026 w Budynku Dydaktycznym.

Dr Emilia Zawieja

Dr Emilia Zawieja jest adiunktem w Katedrze Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest beneficjentką Narodowego Centrum Nauki oraz Komisji Fulbrighta. W pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami żywienia i suplementacji sportowców i osób aktywnych fizycznie. Obok badania wpływu diety i związków aktywnych na wyniki sportowe, bada również ich wpływ na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. 

Tematyka wykładu będzie dotyczyła zastosowania betainy w żywieniu człowieka. Betaina jest substancją występująca naturalnie w organizmach zwierząt i roślin. W organizmie człowieka jest syntezowana z choliny lub egzogennie pobierana wraz z dietą. W ostatnich latach prowadzone są liczne prace dotyczące związku pomiędzy podażą i stężeniem betainy a występowaniem chorób, w tym m.in. chorób metabolicznych. Ponadto, betaina może być również suplementowana w większych dawkach, co może przynieść dodatkowe korzyści. 

dr Aleksandra Bykowska-Derda

Dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Buffalo (USA) oraz studiów doktoranckich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Była biegaczka i stypendystka I dywizji NCAA (National Collegiate Athletic Association). Obecnie pracuje jako opiekun uczelnianej poradni dietetycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu oraz pełni funkcję Hydration Ambassador przy European Healthy Hydration Awareness Campaign (EuHHAC) organizowanej przez EFAD (The European Federation of the Associations of Dietitians).

Spożycie wody jak i zawartość składników mineralnych w wodzie pitnej wpływa na zdrowie człowieka. Niestety, większość populacji na świecie nie pije jej wystarczająco dużo. Woda jest znaczącym źródłem składników mineralnych, w tym związków wapnia i magnezu. Biorąc pod uwagę znaczącą rolę, jaką odgrywają w organizmie wapń i magnez oraz często niewystarczające spożycie tych pierwiastków w tak zwanym zachodnim wzorze żywienia, w prezentacji przedstawione będą wybrane aspekty związku pomiędzy jakością wody pitnej a wskaźnikami zdrowia człowieka.