Zakład Teorii Sportu naszej Akademii rozpoczął współpracę z Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej, w ramach projektu, mającego na celu zapobieganiu wykluczeniu późno dojrzewających zawodniczek i zawodników. Specjaliści z AWF, którzy od 5 lat wykonują specjalistyczne badania u zawodników klubu Kotwica Kórnik – teraz przeprowadzać je będą wśród adeptów futbolu w całym regionie. Badania określą biologiczny wiek zawodnika, a we wskazanych przypadkach uprawnią go do gry w młodszej kategorii, umożliwiającej dalszy rozwój.

Projekt ma na celu przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy poprzez edukację trenerów szkolących dzieci i młodzież, rodziców i środowiska odnośnie synergii biologicznych i motorycznych aspektów rozwoju organizmu, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie do szkolenia indywidualnej ścieżki rozwoju, a także monitoring zachodzących zmian, by zoptymalizować proces treningowy dzieci i młodzieży z wykorzystaniem koncepcji bio-banding.

 Każdy z nas rozwija się w innym tempie: szybciej, zgodnie z normami czy nieco wolniej. Każdy ma jednak swój czas. Rolą trenera jest określenie, na jakim etapie przebywa obecnie zawodnik lub zawodniczka. Chcemy przekazać im, także rodzicom, niezbędną wiedzę, a przede wszystkim nauczyć dzieci korzystać ze swojej biologii – podkreśla prof. AWF dr hab. Jan Konarski, kierownik Zakładu Teorii Sportu w naszej Akademii.

– Nasza inicjatywa to odpowiedź na oczekiwania środowiska i tego, co się w nim dzieje. Chcieliśmy zapobiec problemom, które spotykają zawodników późno dojrzewających. Temu, by nie przepadły, stąd nasza współpraca z Zakładem Teorii Sportu Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i określenie indywidualnej ścieżki rozwoju do tychże dzieci – tłumaczy Paweł Wojtala, prezes Wielkopolskiego ZPN.

Chętni do udziału w badaniach mogą zgłaszać się poprzez adres mailowy: akademiabiob@gmail.com. Na ten adres kierować można również pytania dotyczące zakresu badań. Koszt 199 zł.

fot. WPZN/Wiktoria Łabędzka

Na czwartek, 15 września br., w g. 16.30-20, w murach naszej Uczelni, planowane jest szkolenie dla trenerów pt.: „Optymalizacja procesu szkolenia z wykorzystaniem biologicznych wskaźników dojrzewania na przykładzie koncepcji bio-banding”, na którym przedstawione zostaną główne założenia koncepcji bio-banding i przykładowe rozwiązania. Wykład prof. AWF dra hab. Jana Konarskiego oraz mgr Mateusza Skrzypczaka będzie wprowadzeniem do serii szkoleń trenerskich, spotkań dla rodziców i zawodników.

Zgłoszenia poprzez platformę pzpn24.pzpn.pl.

Kolejnym planowanym krokiem projektu będzie przedstawienie przykładu rozwiązań praktycznych poprzez organizację zajęć treningowych i turniejów –zgodnie z rozwiązaniami bio-banding.