Podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich naszą Uczelnię będą reprezentować nie tylko sportowcy. Troje naszych pracowników pojedzie do Paryża w roli kontrolerów antydopingowych. Dr Marta Flis-Masłowska z Zakładu Kinezyterapii i Fizjoterapii Wieku Rozwojowego, mgr Tomasz Ber z Sekcji Współpracy ze Środowiskiem oraz mgr Szymon Rakowski z Sekcji Wydawnictw będą wspierać proces dbania o uczciwość rywalizacji olimpijskiej.

Rola kontrolerów i przestrzeganie przez nich procedur są kluczowe w walce o czysty i uczciwy sport. Żeby zostać oficerem antydopingowym trzeba przejść intensywne szkolenia organizowane przez Polską Agencję Antydopingową (POLADA), a następnie zdać egzamin praktyczny oraz teoretyczny. Nasi pracownicy musieli wykazać się solidnym, wieloletnim doświadczeniem zawodowym i udziałem w imprezach o zasięgu międzynarodowym. Jedną z takich stanowiły European Games III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023, by móc pojechać na Igrzyska Olimpijskie do Paryża. Należy także uzyskać status kontrolera międzynarodowego, a to oznacza zdanie egzaminów w Międzynarodowej Agencji Testującej (ITA).

W Paryżu, w imieniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), za realizację programu antydopingowego na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odpowiada Międzynarodowa Agencja Testująca (ITA). Igrzyska zgromadzą ponad 10 tys. sportowców z 206 krajów.