9 października br. podczas inauguracji Nowego Roku Akademickiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, prof. dr hab. Ewa Wycichowska – jako pierwsza w kraju tancerka i choreografka– otrzymała tytuł doktora honoris causa. Warto przypomnieć, że prof. Wycichowska z Zakładu Tańca naszej Akademii była pierwszą w kraju osobą, która uzyskała tytuł profesora sztuk muzycznych w zakresie tańca.

Podkreślić należy, że ścieżkę kariery naukowej dla tancerzy przetarła w naszym kraju właśnie pani profesor. Gdyby nie Ewa Wycichowska, to wielu tancerzy nie mogłoby awansować na ścieżce stopni i tytułów. Przez wiele lat była jedynym profesorem belwederskim w Polsce (w dziedzinie tańca – przyp. red.) – jest to ogromny sukces – zaznaczyła rektor łódzkiej Akademii Muzycznej.

W wydarzeniu udział wziął Rektor naszej Akademii prof. dr hab. Jacek Zieliński.

Wykładowczyni AWF przez wiele lat była primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi, a w latach 1988-2016 dyrektorem Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. W opinii dziekana Wydziału Sztuk Scenicznych łódzkiej A.M. prof. Piotra Micińskiego, gdyby oceniać każdą z dziedzin, którą zajmowała się Wycichowska – a obok tańca była to choreografia i współpraca choreograficzna z wybitnymi reżyserami operowymi, 28 lat kierowania Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu oraz praca pedagogiczna w kilku szkołach i uczelniach – wystarczyłaby na kilka doktoratów honoris causa.

Jestem szczęśliwy, że w obecnej dobie braku autorytetów wskazanie takiego autorytetu jest dla nas prawdziwym świętem – dodał prof. Michciński.

Sama Wycichowska wspominała, że kolejne kamienie milowe swojej kariery zdobywała, nie wiedząc nawet, że są dla niej osiągalne – od ukończenia poznańskiej szkoły baletowej, poprzez debiut w balecie „Romeo i Julia”, pracę primabaleriny w łódzkiej operze, gdzie zadebiutowała potem w roli choreografa, potem zdobycie wykształcenia pedagogicznego i wejście na drogę naukową.

Trasą wytyczoną przeze mnie może iść bardzo wielu tancerzy; tych, którzy działają artystycznie, ale też naukowo, pedagogicznie, menedżersko. Tych aktywności w tej chwili jest bardzo dużo – dodała.

Zdaniem Wycichowskiej taniec – jako elementarna, pierwotna sztuka, w której uczestniczą „ciała myślące i czujące”, może być terapią sprawdzającą się w każdej sytuacji. Pracując zarówno ze studentami, jak i z tancerzami oraz przyszłymi choreografami, podkreśla znaczenie pasji, która powinna ich prowadzić.

Doktorzy honoris causa mają siłę sprawczą zmieniającą otaczający ich świat, czego potwierdzeniem są zasługi maestry Ewy Wycichowskiej, wykraczające znacznie poza pole sztuki, w którym się specjalizuje. Niekwestionowany autorytet pani profesor wywarł wpływ na wszystkie obszary sztuki tańca – działalność artystyczną, dydaktyczną, menedżerską i popularyzatorską. Wartością tego zróżnicowanego i bogatego dorobku są interdyscyplinarne osiągniecia o wyjątkowej randze dla świata kultury i sztuki – zaznaczyła w laudacji rektor A.M. w Łodzi.

Ewa Wycichowska (ur. 1949 w Poznaniu) jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, Akademii Muzycznej w Warszawie, L’Académie Internationale de la Danse w Paryżu oraz Studium Menadżerów Kultury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przez wiele lat była primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi. Na tej scenie w 1980 roku debiutowała jako choreograf utworem „Głos kobiecy” z muzyką Krzysztofa Knittla. Jest autorką ponad 80 spektakli zrealizowanych w Polsce, Europie i USA.

W latach 1988–2016 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. W 2009 roku uzyskała tytuł profesora sztuk muzycznych nadany przez prezydenta RP – jedyny do tej pory w dziedzinie tańca. Przez wiele lat kierowała Zakładem i Katedrą Tańca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, zaś obecnie jest pracownikiem naszej Akademii i dyrektorem artystycznym Dancing FairPlayce Poznań.

Była wielokrotnie nagradzana m.in. Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wybitnych osobowości działających w sferze kultury (dziedzina: taniec), nagrodami ZAiKS-u oraz ZASP za wybitną twórczość choreograficzną, Nagrodą Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI – UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło: Polska Agencja Prasowa

Zdjęcia: Dariusz Kulesza

Zapis momentu nadania tytułu doktora honoris causa prof. Ewie Wycichowskiej:

Zdjęcia i materiał wideo dzięki uprzejmości Akademii Muzycznej w Łodzi