15 października br. (sobota), w g. 9-15, w Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, specjaliści z Wielkopolskiego Centrum Onkologii zachęcają pracowników AWF i ich rodziny do udziału w bezpłatnych badaniach. Tego dnia będzie można wykonać badanie mammograficzne, laryngologiczne, a także sprawdzić znamiona. Październik od wielu lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości raka piersi.
Do badania zgłosić się mogą Panie w wieku 50-69 lat, które tego dnia będą chciały wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Mogą z niego skorzystać kobiety z ważnym ubezpieczeniem, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub w ciągu 12 miesięcy, jeśli są w grupie ryzyka oraz u których nie został wcześniej wykryty rak piersi.
Osoby 15+ będą mogły wykonać profilaktyczne badanie znamion w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Skóry. Do badania kwalifikują się osoby aktywne zawodowo, u których nie wykryto wcześniej czerniaka lub innego nowotworu złośliwego skóry.
Badania są bezpłatne, finansowane przez NFZ i nie wymagają skierowania lekarskiego. Możliwa jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 885 09 45, czynnym od poniedziałku do piątku w g. 8-15 lub osobiście 15 października w rejestracji głównej. Tego dnia czynna jest w g. 9-12 lub do wyczerpania miejsc.
Panie i Panowie w wieku 40-65 lat będą mogli wykonać profilaktyczne badanie laryngologiczne w ramach Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Warunkiem są niepokojące dolegliwości w rejonie jamy ustnej, uszu, gardła, nosa lub krtani. Przy tym badaniu obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 61 885 07 29, czynnym od poniedziałku do piątku, w g. 8-15.
Przedstawiciele WCO odpowiedzą na dodatkowe pytania pod numerem telefonu 61 8850 915, czynnym od poniedziałku do piątku, w g. 8-15. Osoby chętne zapraszają 15 października br. do Wielkopolskiego Centrum Onkologii, przy ul. Garbary 15 w Poznaniu.
Każdego roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 mln kobiet, a ponad 500 tys. umiera z tego powodu. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45. rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia – w Polsce 80 proc. pacjentek.
Szacuje się, że 4-8 proc. raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (profilaktyka wtórna) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
Nowotwory złośliwe skóry znajdują się w czołówce nowotworów rozpoznawanych wśród Polaków, najsilniejszym czynnikiem ryzyka jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (naturalne i sztuczne), dlatego po lecie warto skontrolować swoje znamiona.