W serwisie polona.pl udostępniono Kolekcję „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” z cyfrowymi kopiami rękopisów, z dodanym formatem dostępnym dla osób niewidomych i słabowidzących:
Biblioteka Narodowa przyjmuje zgłoszenia do udziału w zwiedzaniu, w ramach którego zapewnia tłumaczenie na język migowy i prowadzenie zwiedzania z uwzględnieniem udziału osób niewidomych i słabowidzących. Zainteresowanych zapraszamy do przesyłania zgłoszeń do udziału w zwiedzaniu w terminach zaplanowanych na luty:
23-03-2023 (czwartek) godz. 10:00
28-03-2023 (wtorek) godz. 13:00
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres Pani Agnieszki Głowackiej: a.glowacka@bn.org.pl
Liczba uczestników zwiedzania w każdym terminie jest ograniczona do 30 osób.
Czas zwiedzania wynosi około 1 godz. 30 min.
Z użytkownikami niewidomymi i słabowidzącymi konsultujemy działanie systemu elektronicznego wsparcia orientacji przestrzennej i zastosowania wskazówek związanych z dostępnością otoczenia, budynku oraz środków transportu, przystanków i ścieżek dojścia do BN.
Zachęcamy do odwiedzin zmodernizowanych Czytelń Biblioteki Narodowej! W Czytelniach BN są dostępne stanowiska komputerowe wyposażone w programy asystujące, skanery, a także stacjonarne i przenośne powiększalniki. Czytelnicy mogą również korzystać z urządzenia lektorskiego.
W sprawie konsultowania zastosowanego wsparcia uprzejmie proszę o kontakt na adres poczty elektronicznej:
W ramach Projektu „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” podejmujemy m. in.:
- zwiększenie dostępności informacji dla osób głuchych i słabosłyszących (przygotowanie i udostępnienie tekstów informacyjnych w serwisach WWW w formie nagrań w języku migowym),
- zwiększenie dostępności komunikacji w obsłudze osób głuchych i słabosłyszących (zastosowanie tłumacza języka migowego online),
- konsultacje wprowadzanych rozwiązań z użytkownikami, w tym konsultowanie zakresu tekstów informacyjnych w języku migowym na stronę internetową.
Projekt pn.: „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Drugim wydarzeniem, na jakie zaprasza Biblioteka Narodowa dla osób niewidomych i słabowidzących oraz osób głuchych i słabosłyszących jest seminarium Biblioteki Narodowej 28 marca 2023 nt. Tożsamość Rusi Kijowskiej: spór o przeszłość – spór o teraźniejszość. Stanowiska historyków rosyjskich, ukraińskich i polskich XIX-XX w.
Referat wygłosi Pani dr hab. Katarzyna Błachowska, Uniwersytet Warszawski.
Otwarte seminarium naukowe odbędzie się online i będzie tłumaczone na język migowy. Prezentacja zostanie adaptowana dla osób z ograniczeniami widzenia.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: