Zespół naukowców z AWF Poznań, po raz pierwszy w świecie nauki, przeanalizował pięć pozycji baletowych przy użyciu metod badawczych sEMG i BTS Smart. Analiza przeprowadzonych badań została opublikowana w renomowanym czasopiśmie PLOS ONE. Autorami artykułu są naukowcy z Katedry Biomechaniki naszej Uczelni: dr Joanna Gorwa, dr inż. Jarosław Kabaciński, dr Michał Murawa oraz dr Anna Fryzowicz.

Artykuł pt. „On the track of the ideal turnout: Electromyographic and kinematic analysis of the five classical ballet positions” ukazał się 25 marca br. w renomowanym czasopiśmie PLOS ONE. Zespół naukowców badał w dwóch grupach uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, wykorzystując dwie metody badawcze – sEMG i BTS Smart. Jedna grupa cechowała się większym zakresem ruchu w stawach biodrowych (w świecie tańca tzw. otwarciem) HER (z ang. hip external rotation), druga – mniejszym. – To nic innego jak analiza ruchu stawów kończyn dolnych oraz badania potencjałów elektrycznych mięśni – wyjaśnia dr Joanna Gorwa, która wykłada również autorskie przedmioty dla kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej, takie jak: Biomechanika tańca, Laboratorium biomechaniki tańca oraz Higiena aparatu ruchowego tancerza. – Od zawsze w świecie tancerzy oczywistym było, że są osoby z większymi lub mniejszymi predyspozycjami do funkcjonowania w tańcu klasycznym. Nasze badanie elektromiograficzne wykazało jasno, że grupa uczennic, która ma mniejsze „otwarcie” osiąga poprawność techniczną pozycji klasycznych angażując większą ilość mięśni. Wykorzystują one także odwrócony mechanizm wykonania tychże: „od stóp w górę”, gdy tymczasem ci z naturalną zdolnością do otwarcia stawu biodrowego, robią to „od biodra” – mówi dr Gorwa.

Z punktu widzenia estetyki tańca na scenie może to nie mieć znaczenia, jednakże z punktu widzenia aparatu ruchowego – ma. Taki niepoprawny, wymuszony mechanizm osiągania wymaganych technicznie przez klasykę elementów, stwarza podatność stawów skokowych oraz kolanowych na kontuzje w przyszłości.

Jak podaje dr Joanna Gorwa, wyniki badań są analizowane ze studentami kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej na zajęciach z przedmiotu Laboratorium biomechaniki tańca. Każdy z absolwentów w przyszłości może zostać choreografem lub nauczycielem tańca, zatem ta wiedza będzie im niezbędna w codziennej pracy.

Z analizą wyników badań można zapoznać się na stronie: link.

Całemu zespołowi badawczemu serdecznie gratulujemy!