Ostatnie dwa tygodnie maja br. były niezwykle intensywne dla władz dziekańskich Wydziału Nauk o Zdrowiu i nauczycieli akademickich z kierunku Fizjoterapia. Odbyły się konferencje, forum dziekanów, krajowy zjazd fizjoterapeutów i wybór nowych władz do Krajowej Rady Fizjoterapeutów, w której mamy swoich przedstawicieli.

W dniach 19-21 maja br. odbyły się XV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii „Perspektywy Rozwoju Fizjoterapii”, II Ogólnopolska Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii oraz IV Konferencja Młodych Naukowców.
Także 19 maja odbyło się Forum Dziekanów, w którym udział wzięło około 60 dziekanów, prodziekanów kształcących na kierunku fizjoterapia, również nasze dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. AWF dr hab. Urszula Czerniak i prodziekan ds. studiów prof. AWF dr hab. Anna Demuth, a także dr Ewa Kamińska z Katedry Fizjoterapii Klinicznej naszej uczelni. Na spotkaniu omawiano szereg kwestii związanych z szeroko pojętym kształceniem fizjoterapeutów. Kierownik Zakładu Kinezyterapii i Fizjoterapii Wieku Rozwojowego dr hab. Marzena Wiernicka przedstawiła aktualne standardy kształcenia na kierunku Fizjoterapia, a prof. Krystyna Rożek-Piechura dokonała analizy jakości kształcenia fizjoterapeutów na polskich uczelniach. Omawiano także procesy kształcenia w innych krajach: prof. Charlotte Hager ze Szwecji omówiła proces kształcenia fizjoterapeutów ogólnie w Europie, a prof. Grazina Kratulyte na Litwie. Dyskusja dotyczyła również nowego programu specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii i kształcenia podyplomowego fizjoterapeutów, który przestawił prof. Zbigniew Śliwiński, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Uczestnikami spotkania i dyskusji on-line byli podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber i zastępca dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych – Edyta Gadomska.

Podczas spotkania wiceminister Bromber odpowiadał na trudne pytania, głównie pań dziekan, związanych z mającym się odbyć lub nie Państwowym Egzaminem Fizjoterapeutycznym. Niestety, nie uzyskano konsensusu, a jedynie informacje, iż odbyły się konsultacje (choć nie uzyskano informacji z kim się odbyły), oraz że zostanie powołany zespół przy ministrze, mający dokonać aktualizacji standardów kształcenia na kierunku fizjoterapia.

Dzień później dziekan udały się do Warszawy na spotkanie dziekanów w AWF Warszawa, w którym udział wzięli ci sami przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Podczas uroczystego otwarcia XV Konferencji Naukowej PTF 20 maja dr hab. Marzena Wiernicka i dr Ewa Kamińska z Zakładu Kinezyterapii i Fizjoterapii Wieku Rozwojowego naszej Akademii oraz dr Patrycja Rąglewska z Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej AWF Poznań zostały uhonorowane statuetką przyznaną przez członków Krajowej Rady Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii w podziękowaniu za wieloletnią działalność na rzecz Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Nagrody wręczyli Prezes PTF dr Rafał Trąbka, wiceprezes PTF i Konsultant Krajowy w Dziedzinie Fizjoterapii prof. Jan Szczegielniak oraz wiceprezes PTF prof. Zbigniew Śliwiński.

Podczas konferencji dr Ewa Kamińska wygłosiła referat pt. Ocena stabilności posturalnej pacjentów po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego. Dr hab. Marzena Wiernicka moderowała dwie sesje referatowe oraz wraz z prof. dr hab. Jackiem Lewandowskim, kierownikiem Katedry Fizjoterapii Klinicznej oceniała plakaty przedstawione podczas konferencji.

W kolejny weekend (26-29 maja br.) odbył się II Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów, podczas którego wybrano nowe struktury władzy. Nowym Prezesem KRF został dr Tomasz Dybek, który jednym głosem pokonał ustępującego Prezesa KRF dra hab. Macieja Krawczyka. Zjeździe udział wzięło 328 delegatów z całej Polski. Wielkopolskę reprezentowała grupa 29 delegatów, z których część stanowili absolwenci i pracownicy AWF Poznań.
Spośród delegatów z Wielkopolski do nowej 74-osobowej Krajowej Rady Fizjoterapeutów wybrani zostali nauczyciele akademiccy AWF Poznań: dr Ewa Kamińska, dr Patrycja Rąglewska, dr hab. Marzena Wiernicka oraz absolwent naszej Akademii dr Mateusz Romanowski, mgr Anna Frydrychowicz – OZZPF, dr hab. Elżbieta Skorupska – UMP Poznań. Do Komisji Rewizyjnej wybrana została mgr Maria Czader – absolwentka AWF Poznań.