12.06.2023 14:30 - 17:30

W poniedziałek, 12 czerwca na bieżni LA na Kampusie AWF, w godzinach 14.30-17.30 będziemy gościć przedstawicieli Fundacji Złotowianka i zawodników uprawiających FrameRunning. Spotkanie organizowane jest przez dr Magdalenę Koper z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej w ramach zajęć z przedmiotu „Adaptowana aktywność fizyczna i sport osób z niepełnosprawnościami” dla III roku Fizjoterapii. Podczas spotkania zawodnicy i trenerzy  FrameRunning zaprezentują specjalistyczny sprzęt sportowy wykorzystywany w tej dyscyplinie, czyli trójkołowy rower biegowy bez pedałów tzw. mobileR oraz przybliżą tajniki zasad prowadzenia szkolenia/treningów w tej dyscyplinie. Serdecznie zapraszamy na trybuny wszystkich zainteresowanych Pracowników i Studentów.


RaceRunning wymyślili Duńczycy, prężnia rozwija się w Europie, w tym od 2016 w Polsce za sprawą Fundacji Złotowianka, która jest oficjalnym przedstawicielem tej dyscypliny sportu na Polskę. RaceRunning ma pojawić się w programie Igrzysk Paralimpijskich w 2024 roku w Paryżu, jako konkurencja lekkoatletyczna.

FrameRunning to dyscyplina stworzona z myślą o osobach ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, w tym głównie osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jednak sport ten może uprawiać każdy, nawet osoby z głębokim stopniem niepełnosprawności, a także osoby starsze bądź takie, które ze względu na stan zdrowia czują się niepewnie na standardowych rowerach. Jedyny warunek – sprawna, choćby w minimalnym stopniu, jedna kończyna dolna.

Biegacz używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami, opierając tułów na specjalnej podporze. FrameRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji.

Misją Fundacji Złotowianka jest ułatwianie życia osobom z niepełnosprawnościami oraz osobom przewlekle chorym. Realizuje ją poprzez pozyskiwanie środków na leczenie i rehabilitację, pomoc w prowadzeniu zbiórek oraz organizację warsztatów i konkursów. Fundacja prowadzi też innowacyjne sekcje Frame Running – dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością. Jej najważniejszymi wartościami są empatia, autentyczność i skuteczność działań.

O dyscyplinie i sukcesach podopiecznych fundacji można przeczytać: [link]

Z inicjatywy Fundacji powstały filmy prezentujące przygodę jaką jest dla osób z niepełnosprawnością uprawianie FrameRunning:  

1. „ROWER” – film Fundacji Złotowianka: [link]  

2.  RaceRunning / FrameRunning Złotowianka: [link]