W dniach 8-12 października br. w siedzibie Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Stowarzyszenia Sportu w Reykjaviku na Islandii odbyło się robocze spotkanie partnerów realizujących projekt badawczy, w ramach grantu uzyskanego z funduszy European Economic Area (EEA) i Norweskiego Funduszu Dotacji na rzecz Współpracy Regionalnej – Inkluzja poprzez sport dla dzieci z niepełnosprawnością rozwojową.

Celem spotkania była m.in. ocena mocnych stron Programu Sportów Zunifikowanych Młodych  Olimpiad Specjalnych jako modelu promowania społecznej inkluzji dzieci w wieku 6-12 lat z niepełnosprawnością rozwojową oraz roli różnych elementów Programu, które ułatwiają nawiązanie relacji pomiędzy sportowcami a członkami społeczności.

Analizowano  znaczenie barier i ułatwień w procesie inkluzji społecznej w kontekście kulturowym i społecznym, w którym działa każdy z 6 partnerów projektu – Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Litwa, Rumunia i Słowacja. Akademia Wychowania Fizycznego  w Poznaniu jest partnerem naukowo- badawczym projektu.  Kierownikiem modułu naukowego jest dr hab. Maciej Wilski, a koordynatorką badań dr Anna Nadolska – pracownicy Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej.

Realizacja projektu powoli dobiega końca, co oznacza, iż rozpoczyna się praca nad  przygotowaniem  końcowego raportu z badań. Zostanie on opublikowany w pierwszym kwartale 2024 roku.

Strona projektu: [link]