Wspólne zajęcia sportowe dla dzieci z niepełnosprawnością i w normie intelektualnej oraz fora edukacyjne dla rodziców to elementy międzynarodowego projektu „Inkluzja poprzez sport dla dzieci z niepełnosprawnością rozwojową”. Moduł naukowo-badawczy projektu realizuje Zakład Adaptowanej Aktywności Fizycznej AWF Poznań. Badanie ma na celu ocenę mocnych stron Programu Sportów Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych, jako modelu promowania społecznej inkluzji dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, oraz dokumentowanie ułatwień i barier w procesie integracji społecznej. Badania już trwają!
W ramach projektu zostaną zorganizowane zajęcia sportowe, podczas których dzieci w wieku od 6 do 12 lat z niepełnosprawnością intelektualną będą ćwiczyć razem z rówieśnikami bez niepełnosprawności. Dla części z nich może to być pierwsze tego typu doświadczenie w życiu. Podczas zajęć rozwijane będą umiejętności motoryczne i społeczne. Integracyjne działania skoncentrowane będą przede wszystkim na elementach koszykówki i piłki nożnej. Idea wspólnych zgodna jest z promowaniem integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną za pośrednictwem sportu w ramach Olimpiad Specjalnych, a w szczególności tych z programem Sportów Zunifikowanych.
Równolegle organizowane będą fora edukacyjne dla rodziców na temat możliwości dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Stworzą one rodzinom możliwość nawiązania kontaktów, dzielenia się wyzwaniami i budowania wzajemnej sieci wsparcia.
Pozytywne doświadczanie tego typu inkluzji społecznej ma zasadnicze znaczenie dla jakości życia i rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną. Skutkuje to pozytywnymi zmianami w zakresie ich umiejętności społecznych, poprawą dobrostanu oraz wypracowaniem nowych kompetencji. Należy pamiętać, że wykluczenie społeczne i dewaluacja potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną może generować i pogłębiać izolację ich samych i ich rodzin oraz narażać je na negatywne doświadczenia życiowe.
Działania projektowe rozpoczęły się w styczniu 2021 r. i potrwają trzy lata. W pierwszej połowie roku naukowcy AWF Poznań konstruowali narzędzia badawcze. Realizacja badania jest możliwa dopiero teraz ze względu na trwającą pandemię. Procedura badawcza obejmuje dokumentowanie doświadczeń i przekonań głównych uczestników Programu Sportów Zunifikowanych Olimpiad Specjalnych, czyli: sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, partnerów (sportowców bez niepełnosprawności intelektualnej), rodziców (członków rodziny), trenerów. Badania właściwe przeprowadzone zostaną w formie częściowo ustrukturyzowanych wywiadów indywidualnych i grupowych, uzupełnionych badaniami kwestionariuszowymi. W proces badawczy zostali także zaangażowani pracownicy naukowi z uniwersytetów z państw uczestniczących w projekcie.
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu odpowiada za moduł naukowo-badawczy projektu. Jego kierownikiem naukowym jest prof. AWF dr hab. Maciej Wilski, a koordynatorką badań dr Anna Nadolska z Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej. Liderem projektu jest Motivation Romania Foundation. Jest on realizowany w sześciu krajach: Rumunii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Słowacji, na Litwie i Islandii. Środki finansowe pochodzą z grantu uzyskanego w ramach European Economic Area (EEA) i Norweskiego Funduszu Dotacji na rzecz Współpracy Regionalnej. Więcej informacji o projekcie na stronie: link
Fot. Olimpiady Specjalne Polska