Październik rozpoczął się dla Sekcji Współpracy z Zagranicą bardzo intensywnie. Jak co roku w ramach programu Erasmus+ mogliśmy powitać grupę studentów przybyłych z Hiszpanii, Francji, Węgier i Portugalii. To niepowtarzalna okazja dla każdej społeczności studenckiej do podróżowania, integracji kulturowej, poznania nowego języka lub doskonalenie dalszych jego umiejętności. To także dostęp do nowych systemów edukacji, umiejętność przemieszczania się między nimi w różnych krajach, a w przyszłości lepsze perspektywy na pracę w całej Europie.

Od czego zaczęliśmy październik? Od zorganizowania dla naszych zagranicznych studentów cyklu atrakcji w ramach Integration Week.

Dzień po dniu dostarczaliśmy im nowych wrażeń i atrakcji. Najważniejszym punktem tygodnia integracji było zwiedzanie samego miasta Poznania i odkrywanie jego ciekawostek. Cudownie było patrzeć jak wiele pozytywnych emocji dostarczyła studentom wizyta w Muzeum Rogala na Stary Rynku. Niemal każdy ze nich brał udział w procesie powstawania tego poznańskiego przysmaku, a nie jest proces łatwy ani krótki. Trudy wałkowania ciasta wynagrodził naszym gościom tradycyjny obiad w restauracji Wiejskie Jadło. Na koniec wisienka na torcie, ciekawe i zaskakujące fakty z historii złamania szyfrów Enigma przez polskich naukowców w Muzeum Szyfrów oraz interaktywna lekcja historii w Bramie Poznania.

Kolejne wyzwania dla ,,Erasmusów” to możliwość wykazania się sprawnością fizyczną na wszelkiego rodzaju trampolinach jakie oferuje Fly Park. Tu każdy z uczestników obudził w sobie wspomnienia z dzieciństwa, bawiąc się do upadłego. Jednak prawdziwym wyzwaniem okazała się wspinaczka i przejście całej trasy parku linowego Pyrland na Malcie. Liny wraz z licznymi przeszkodami zawieszone na wysokości 10 m wyzwoliły sporą ilość adrenaliny. Miło było obserwować wzajemne wsparcie, jakim obdarzali się podczas pokonywania całej trasy.

Wszystkie te aktywności przeplatane były licznymi oraz równie interesującymi warsztatami. Nauka języka polskiego okazała się dla studentów trudna, żmudna, sprawiająca wiele problemów szczególnie w wymowie, ale dostarczyła też wiele powodów do śmiechu. Bardzo lubianymi przez naszych gości okazały się warsztaty z komunikacji międzykulturowej prowadzone przez dr hab. Karolinę Buczkowską-Gołąbek. Ćwiczenia i zabawy proponowane w trakcie warsztatów umożliwiły im wzajemne poznanie, zrozumienie specyfiki różnic kulturowych oraz nauczenie się komunikowania w tak różnorodnej grupie.

Każdy, z tych jakże intensywnych dni Integration Week, wniósł dla naszych gości nowe umiejętności, wiedzę, a przede wszystkim możliwość poznania polskiej kultury i obyczajowości. Integracja ze społecznością lokalna i akademicką, będzie się nadal rozwijać… Życzymy powodzenia!