W dniach 26-30 marca br. zapoczątkowano bezpośrednią współpracę naukowo-badawcza pomiędzy Zakładem Teorii Sportu i Zakładem Dietetyki Sportowej AWF w Poznaniu a Polskim Związkiem Golfa. Do Sztabu Szkoleniowego Polskiego Związku Golfa powołano: Tomasza Wiśniewskiego – trenera kadry Golfa (absolwenta AWF Poznań), Sebastiana Grudnia i Patryka Jabłońskiego – asystentów trenera kadry, Alicję Nowicką – psycholog kadry, prof. AWF dra hab. inż. Krzysztofa Durkalec-Michalskiego – dietetyka kadry, prof. AWF dra hab. Jana Konarskiego i mgra Mikołaja Marciniaka – odpowiadających za badania diagnostyczne i optymalizację procesu szkolenia.

Zgrupowanie rozpoczęło się od badań diagnostycznych w Zakładzie Dietetyki Sportowej podczas których dokonano pomiarów niezbędnych wskaźników dla ustalenia właściwego sposobu żywienia, które prowadził prof. Durkalec-Michalski. Następnie Zakład Teorii Sportu pod kierunkiem prof. Jana Konarskiego i dr Sylwii Bartkowiak oraz mgr Mikołaja Marciniaka przeprowadził badania diagnostyczne aktualnego poziomu sprawności ogólnej zawodników.

W godzinach popołudniowych odbyły się wykłady dotyczące poprawnych nawyków żywieniowych (prof. Durkalec-Michalski) oraz roli integracji zespołu z umiejętnością rozpoznawania emocji (psycholog Alicja Nowicka). Wykonane zostaną również  badania czynnościowe realizowane przy współpracy z RehaSport, które prowadzi zespół pod opieką dra Pawła Cisowskiego i dra Wojciecha Stępienia (absolwenta AWF w Poznaniu).

Kolejne dni poświęcone będą ocenie sprawności specjalnej na polu golfowym Modry Las w Choszcznie, gdzie nasi wykładowcy dokonają rejestracji obciążenia startowego i skuteczności golfowej.

Podjęta współpraca ma na celu wsparcie rozwoju golfa jako dyscypliny olimpijskiej poprzez transfer wiedzy zmierzający do optymalizacji procesu szkolenia oraz obniżenia ryzyka wystąpienia kontuzji. Wykład poświęcony periodyzacjii procesu szkolenia przygotowany i wygłoszony w dniu 1 marca br. przez przedstawicieli Zakładu Teorii Sportu naszej Uczelni (prof. J. Konarski i dr J. Janowski) dla środowiska golfowego w Polsce był preludium do rozpoczynającej się współpracy.

Należy nadmienić, że AWF w Poznaniu jest pierwszą uczelnią wyższą w Polsce, która wprowadziła ponad 10 lat temu golfa do programu studiów, a nasi absolwenci zaliczają się w wielu przypadkach do cenionych trenerów i zawodników w środowisku.