Trzyletnie studia licencjackie minęły i nadeszła pora na kolejną decyzję – jakie studia magisterskie wybrać? W najbliższych dniach przybliżymy na stronie głównej Uczelni raz jeszcze kierunki na II stopniu i podpowiemy, dlaczego warto zostać z nami lub też dołączyć do grona studentów AWF Poznań. Jako pierwszy przedstawiamy kierunek Wychowanie fizyczne.

To kierunek dla osób, które kreatywnie podchodzą do aktywności fizycznej. Nauczyciel wychowania fizycznego czerpie inspiracje z różnych źródeł, a jego praca nastawiona jest na promowanie ruchu, budowanie wewnętrznej motywacji do utrzymania dobrej kondycji fizycznej i świadome prowadzenie aktywnego trybu życia. Absolwenci otrzymują uprawnienia pedagogiczne, dzięki którym mogą uczyć w szkołach ponadpodstawowych oraz uprawnienia instruktora wybranej dyscypliny sportu. Na studiach II stopnia można wybrać jedną z dwóch specjalności: Promocję zdrowia lub Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych. W ofercie także tryb niestacjonarny.

Specjalność: Promocja zdrowia:
• student zdobywa umiejętność projektowania i realizacji działań i programów prozdrowotnych skierowanych m.in. do dzieci i młodzieży, grup sportowych, rodzin i osób starszych,
• realizowane przedmioty obejmują m.in. takie tematy jak: racjonalne odżywianie, projektowanie programów zdrowotnych, zarządzanie stresem, planowanie i prowadzenie zróżnicowanych form aktywności fizycznej z osobami w różnym wieku, zmiany zachowań zdrowotnych podopiecznych, 
• absolwenci mogą pełnić rolę koordynatora promocji zdrowia w placówce oświatowej, pracować w instytucjach ochrony zdrowia, jednostkach administracji publicznej, instytucjach naukowo-badawczych oraz wszelkich podmiotach zajmujących się̨ promocją zdrowia.

Specjalność: Wychowanie fizyczne w służbach mundurowych:
• obejmuje zajęcia praktyczne ze strzelectwa bojowego, zajęcia terenowe z wielobojów sprawnościowych oraz survival militarny, a także zajęcia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych i systemu obrony RP; przygotowuje do prowadzenia zajęć w terenie, w tym tzw. zielonych i białych szkół oraz podstawowych obozów przetrwania, na potrzeby edukacji dzieci i młodzieży,
• zapewnia kompleksowe przygotowanie do egzaminów ze sprawności fizycznej, testów wiedzy i rozmów kwalifikacyjnych w trakcie rekrutacji do formacji mundurowych,
• absolwenci pracować mogą w liceach i technikach, w których prowadzone są certyfikowane, wojskowe klasy mundurowe, klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego, charakteryzujące się zwiększoną liczbą godzin wychowania fizycznego, specjalistycznymi obozami i dodatkowymi zajęciami teoretycznymi. Mogą zostać także instruktorami wychowania fizycznego i sportu w służbach mundurowych.

Na Wychowanie fizyczne na studiach II stopnia aplikować mogą absolwenci kierunków:
• Wychowanie fizyczne,
• Sport (po zdobyciu kwalifikacji pedagogiczno-psychologicznych oraz metodycznych, zgodnych z efektami kształcenia obowiązującymi w tym zakresie na studiach pierwszego stopnia kierunku Wychowanie fizyczne. Kwalifikacje można zdobyć kończąc studia podyplomowe „Przygotowanie Pedagogiczne” w Centrum Doskonalenia Kadr i Szkolenia AWF Poznań: link)
• Pedagogika, specjalność: edukacja elementarna i wychowanie fizyczne.

Nabór na studia II stopnia trwa do 15 września, a zasady rekrutacji dostępne są w zakładce „Kandydat” (link). Zachęcamy także do dołączenia do grupy „Rekrutacja AWF Poznań” na Facebooku (link).