Ocena wpływu suplementacji kwasu beta-hydroksy-beta-metylomasłowego na aktywność kinaz białkowych i syntezę białek mięśniowych, zmiany składu ciała i wydolność fizyczną u wytrenowanych sportowców jest tematem i celem międzynarodowych badań prowadzonych przez naukowców z AWF Poznań i Uniwersytetu Karola w Pradze. Obecnie poznańscy naukowcy prowadzą badania na czeskiej uczelni.Kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy wykazuje działanie antykataboliczne i wspomaga proces budowy białek mięśniowych. Suplementacja tym preparatem może być wykorzystywana przez sportowców w trakcie stymulacji przyrostu masy, siły i mocy mięśniowej, zwiększenia efektywności regeneracji i wzrostu wydolności aerobowej w treningu wytrzymałościowym. Podobne zastosowanie HMB znajduje w przebiegu wielu chorób przewlekłych, m.in. u osób niedożywionych, leżących i w stanie wyniszczenia organizmu.

Badania pt. „Ocena wpływu bodźców wysiłkowych/stresowych na mechanizmy i skuteczność działania kwasu beta-hydroksy-beta-metylomasłowego (HMB) u osób wytrenowanych i niedożywionych”, w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki (nr 2018/31/D/NZ7/00803), kierowane są przez prof. AWF dr hab. inż. Krzysztofa Durkalec-Michalskiego, w ścisłej współpracy międzynarodowej pomiędzy Zakładem Dietetyki Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu i Katedrą Fizjologii i Biochemii (Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu) z Uniwersytetu Karola w Pradze.

W realizację badań zaangażowani są naukowcy z Zakładu Dietetyki Sportowej – dr inż. Paulina Nowaczyk oraz Zakładu Fizjologii i Biochemii – dr Joanna Kamińska i dr Tomasz Podgórski, czeskiego partnera reprezentują m.in. Doc. Dr Michal Šteffl – kierownik Katedry Fizjologii i Biochemii, a także Dr Václav Kvítek, Dr Tereza Jandová oraz Dr Jan Gojda.