Zapraszamy do lektury ostatniej w tym roku porcji naukowych nowości z naszej Akademii ‒  życząc udanego Nowego Roku 2025.

Mateusz Ludwiczak i Małgorzata Bronikowska (Zakład Metodyki Rekreacji) wraz ze współpracownikami wykazali w eksperymentach pedagogicznych, że wysoki poziom orientacji na zadanie i dyskutowanie dylematów moralnych, w odróżnieniu od pasywnej obserwacji, sprzyjają lepszemu rozwojowi kompetencji moralnych młodzieży szkolnej i sportowców.


Jarosław Kabaciński (Zakład Biomechaniki) i współpracownicy opracowali nowy, obiecujący wskaźnik asymetrii chodu trójpodporowego o kulach, który może być wykorzystany do obiektywnej oceny patologii chodu u pacjentów po jednostronnej całkowitej artroplastyce stawu biodrowego.


Jakub Malik (Zakład Pedagogiki) i współpracownicy sprawdzili wpływ interwencji treningowej w postaci ćwiczeń żonglerki na zdolność propriorecepcji oraz wykazali, że specyficzne zdolności poznawcze odgrywają rolę w kształtowaniu propriorecepcji u kobiet w wieku 65‒76 lat.


Alicja Naczk (Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu) z zespołem wskazała zalety treningu inercyjnego w porównaniu z typowym treningiem oporowym w kształtowaniu siły mięśni zginaczy stawu łokciowego i prostowników stawu kolanowego u młodych mężczyzn.


Mateusz Rozmiarek (Zakład Turystyki Sportowej) wraz z kolegą przedstawiają ekspansję brytyjskich wyścigów konnych na terenie XIX-wiecznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, wskazując na odmienności w uprawianiu tego sportu uwarunkowane sytuacją społeczno-polityczną.