Poniżej krótki przegląd najświeższych badań zrealizowanych pod kierunkiem naszych naukowców
Sabina Kaczmarczyk (Zakład Nauk Biologicznych) i współpracowniczki przedstawiły ciekawy przegląd systematyczny opisujący korzyści zdrowotne suplementacji aronią czarnoowocową, sugerując że związki występujące w tym owocu mogą odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy organizmu, m.in. w zakresie stanów zapalnych, stresu oksydacyjnego i wskaźników mikroflory jelitowej.
Małgorzata Wójcik (Zakład Fizjoterapii) i współpracownicy przedstawili pozytywne oddziaływanie 5-tygodniowej manipulacji wisceralnej (jedna z technik pracy manualnej z tkankami miękkimi) na jakość życia kobiet z endometriozą i wypadaniem narządów miednicy.
Katarzyna Kryściak (Zakład Neurobiologii) wraz z zespołem badała na modelu zwierzęcym efekty początkowego, bardzo wydajnego wzrostu siły (doładowania) skurczów tężcowych niezupełnych jednostek szybkich podczas stymulacji o zmiennym układzie pobrudzeń, wskazując możliwy związek zjawiska doładowania z rozwojem i regulacją siły w codziennych czynnościach, zwłaszcza w krótkich, silnych skurczach.
Agata Korcz (Zakład Dydaktyki Aktywności Fizycznej) i współpracownicy po przeprowadzeniu analizy klastrowej aktywności fizycznej, sprawności fizycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, obowiązków domowych i ich powiązań z umiejętnościami szkolnymi u dzieci w wieku 8‒9 lat sugerują, że lepsza koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyższy poziom gibkości i więcej czasu spędzanego na pracach domowych wiążą się z z lepszą integracją wzrokowo-słuchową.
Krzysztof Durkalec-Michalski (Zakład Dietetyki Sportowej) z zespołem określił potencjał ergogeniczny wodorowęglanu sodu u sportowców w zależności od płci, wykazując istotne różnice efektów między kobietami a mężczyznami, i jednocześnie sugerując szkodliwy wpływ związanych z suplementacją zaburzeń żołądkowo-jelitowych na wydolność fizyczną.
Joanna Gorwa i Anna Fryzowicz (Zakład Biomechaniki) za pomocą studium przypadku badały wpływ wyobrażeń tanecznych na parametry elektromiograficzne wybranych mięśni u profesjonalnej tancerki baletowej z wieloletnim stażem, wykazując że obrazy mentalne zwiększały o ponad 20% aktywność bioelektryczną mięśni w pozycjach i zadaniach tańca klasycznego.
Katarzyna Wegner-Czerniak (Zakład Biomechaniki) wraz z zespołem wykazała, że u pacjentów z bólem krzyża zastosowanie specyficznej techniki terapii manualnej poprawia sekwencję aktywacji mięśni prostownika grzbietu, pośladkowego wielkiego i dwugłowego uda, wpływa pozytywnie na równowagę posturalną, przywraca równowagę mięśniową w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i kończynach dolnych oraz zmniejsza dolegliwości bólowe.