Przed nami kolejna edycja poznańskiej edycji Nocy Naukowców. Wydarzenie odbędzie się 27 września również w murach naszej Uczelni. Zachęcamy do zapoznania się z programem tegorocznej edycji. Na wybrane wydarzenia zostanie uruchomiona rejestracja, która wystartuje 17 września o godzinie 12:00 i potrwa do 25 września do godz. 21:00.
Program Nocy Naukowców w AWF Poznań
Tajemnice DNA (Wiek 15+), (12:00-13:00)
W czasie warsztatów rozmawiać będziemy na temat DNA i jego roli w dziedziczeniu. Będziemy także izolować DNA z własnych komórek. Ponadto zaprezentowane zostaną metody badania DNA.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, 256 (sala ćwiczeń Zakładu Biologii Medycznej) lub 49 (laboratorium Zakładu Biologii Medycznej).
Ciało w liczbach – poznaj skład swojego ciała (Wieku 13+), (10:00-11:30)
Warsztaty dla uczniów, którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej na temat różnych sposobów oceny ludzkiego ciała i samodzielnie sprawdzić za pomocą profesjonalnego sprzętu, jaki procent ich ciała tworzą mięśnie, kości, tkanka tłuszczowa i woda.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 266.
Biomechanika, czyli jak działa mechanizm naszego ciała kiedy chodzimy, stoimy, ćwiczymy? (Wiek 10+), (13:00-13:30, 13:30-14:00, 14:00-14:30, 14:30-15:00)
Przyjdź na biomechaniczny przegląd układu ruchu: sprawdź jaki ślad zostawiają Twoje stopy kiedy chodzisz, jak wysoko potrafisz wyskoczyć, jaką masz siłę w rękach i jak stabilnie potrafisz stać na niestabilnym podłożu.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 262.
Podróż do smaków Iranu: Lekcja gotowania i kultura kulinarna (Wiek 15+), (14:30-15:30)
W ramach tych zajęć poznasz kulturę oraz tradycyjne dania pochodzące z Iranu, które zostaną przygotowane na żywo przez rodowitą mieszkankę Iranu oraz naszą doktorantkę Msc Maryam Akhshik. Dodatkowo, dowiesz się jak w praktyczny sposób implementować kuchnie świata do naszych codziennych jadłospisów, co może stanowić urozmaicenie zarówno dla osób aktywnych fizycznie jak i osób nieaktywnych. Całość zajęć zakończona będzie sekcja pytań i odpowiedzi oraz możliwością spróbowania tradycyjnych dań pochodzących z Iranu.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 255.
Jak jeść zdrowo i tanio? Warsztaty gotowania (Wiek 15+), (12:00-13:00)
Podczas prowadzonych zajęć uczestnicy będą mieli możliwość poznania aktualnych zaleceń prawidłowego żywienia. Uczestnicy dowiedzą się jak szybko i zdrowo przygotować posiłki w oparciu o łatwo dostępne produkty. Połączony charakter wykładów i warsztatów pomoże lepiej uzmysłowić uczestnikom przekazywaną wiedzę.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 255.
Sportowiec XXI wieku. Sprawdź własne możliwości! (Wiek 15+), (13:00-14:30)
Współczesny sport stawia co raz większe wymagania względem zawodników, zarówno w kwestii fizjologicznej jak i sferze mentalnej oraz psychologicznej. Dzięki rozwojowi nauki, sportowiec może monitorować swoje postępy oraz planować cykle treningowe w odniesieniu do wyników badań ogólnych oraz testów specjalnych zdolności wysiłkowych dostosowanych do trenowanej dyscypliny. W ramach tych zajęć poznasz nowoczesne metody oceny sprawności fizycznej, wydolności metabolicznej, ich praktyczne zastosowanie w cyklu treningowym oraz jak współczesna dietetyka może wspomagać proces treningowy. Co więcej, poznasz kuluary prowadzenia badań naukowych z elitarnymi sportowcami, klasy krajowej oraz światowej.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, Laboratoria Zakładu Dietetyki Sportowej.
Badanie składu ciała, (16.00 – 18.00)
Możliwość zbadania składu ciała metodą bioimpedancji. Bioimpedancja elektryczna to badanie nieinwazyjne i bezbolesne.
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Dance Checkpoint (13.00 – 16.00)
UWAGA! Taneczny casting! Stoisko, gdzie każda osoba może sprawdzić swój taneczny potencjał – analogowo lub ze wsparciem nowoczesnej technologii.
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Skupmy uwagę na wioślarstwie (15:00-17:00)
Nauka poprawnej techniki wiosłowania na ergometrze wioślarskim z mistrzynią olimpijską oraz prezentacja metody eye trackingu w praktyce.
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Ręce, które mają moc (15:00-18:00)
Chcemy pokazać jak ważna jest siła ręki na każdym etapie życia. Będziemy oceniać dynamometrem elektronicznym siłę ręki, która dziecku pozwala odkrywać świat kształtując motorykę, kreatywność, poprawić równowagę, która prowadzi do utrzymania prawidłowej postawy ciała. Pokażemy różne, ciekawe przyrządy , którymi posługuje się fizjoterapeuta, aby poprawić obniżoną siłę ręki, a jednocześnie spowodować, że rehabilitacja staje się równie atrakcyjna jak efektywna. Osoby dorosłe na naszym stoisku będą mogły wykonać zapis ekg – bez oceny lekarskiej.
Warsztaty oddechowe (Wiek 3+), (10:00-11:30)
Warsztaty dla dzieci i ich opiekunów zawierają elementy jogi, ćwiczeń oddechowych oraz ćwiczeń korygujących wadliwą postawę. Zaproponowane aktywności kształtują prawidłowy tor oddechowy, uczą koncentracji i świadomości oddechu, usprawniają aparat mowy i sprzyjają przyjmowaniu prawidłowej postawy, ale przede wszystkim zapewniają świetną zabawę.
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Auuuaaaaaaa!!! Zaraz, zaraz… to nie moja ręka! (Wiek 10+), (15:00-18:00)
Warsztaty dla dzieci i ich opiekunów zawierają elementy jogi, ćwiczeń oddechowych oraz ćwiczeń korygujących wadliwą postawę. Zaproponowane aktywności kształtują prawidłowy tor oddechowy, uczą koncentracji i świadomości oddechu, usprawniają aparat mowy i sprzyjają przyjmowaniu prawidłowej postawy, ale przede wszystkim zapewniają świetną zabawę.
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Nie taka trudna anatomia – stwórz z plasteliny model kości udowej na specjalnie przygotowanych modelach kości. (Wiek 15+), (12:00-15:00)
Wyraź siebie poprzez tworzenie piękna anatomii, poczuj kształt i twórz go. Dzięki innowacyjnej metodzie nauki układu ruchu Uczestnicy, będą mogli samodzielnie wykonać z plasteliny kość udową człowieka naturalnej wielkości zgodnie z anatomią prawidłową na specjalnie do tego przygotowanych modelach. Nowa metoda tworzenia kości udowej oparta jest na adaptacji procesu rzeźbienia „ecorche” i jest dla każdego, bez względu na wiek, poziom zdolności manualnych i doświadczenie.
Zapraszamy do nowej formy poznawania anatomii układu ruchu i dzięki niej odkrywania także osobistego doświadczenia płynącego z procesu tworzenia kości udowej z plasteliny.
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Dietetyk prawdę Ci powie! (15:00-18:00)
Chcesz wiedzieć co jeść i kiedy? Jak najlepiej komponować zdrowe posiłki? Lepiej jeść mało czy dużo? Czy na pewno powinieneś rezygnować ze słodyczy? Dietetyk prawdę Ci powie! Zapraszamy na konsultacje z dietetykiem!
Miejsce: Hala Sportowa AWF – Open Space.
Żywienie ma znaczenie (Wiek 6+), (15:00-17:00)
Najmłodsi dowiedzą się o tym, jakie znaczenie ma prawidłowe żywienie, zarówno dla zdrowia, jak i dla planety. Będą mogli wziąć udział w różnych grach edukacyjnych, a także wykonać swój własny projekt.
Miejsce: Budynek Dydaktyczny , sala nr 14.
Odkrywanie Mikroświata czyli barwienie próbek i mikroskopia (Wiek 15+), (14:00-14:45)
Zanurz się w świat mikroskopii podczas naszego interaktywnego wydarzenia! Uczestnicy opanują techniki przygotowania i barwienia tkanek, używając różnych próbek zwierzęcych i roślinnych. To praktyczne doświadczenie poprowadzi Cię przez proces przygotowywania szkiełek i barwienia próbek, a następnie obserwowania złożonych detali pod mikroskopem świetlnym. Idealne dla przyszłych naukowców i ciekawych odkrywców pragnących poznać ukryte struktury mikroświata!
Miejsce: Budynek Dydaktyczny , sala nr 9/10.
Iluzje i Percepcja: Nauka o Widzeniu (Wiek 12+), (15:00-15:45)
Dołącz do nas do intrygującego wydarzenia, podczas którego zgłębimy fascynujący świat percepcji wzrokowej. Dowiedz się, jak bodźce wzrokowe są przetwarzane i transportowane do kory wzrokowej oraz odkryj tajemnice tego, jak nasz mózg interpretuje to, co widzimy. Doświadcz różnorodnych iluzji optycznych i innych aktywności związanych z przetwarzaniem wzrokowym. To wydarzenie jest dedykowane dla tych, którzy są ciekawi nauki stojącej za naszym postrzeganiem świata.
Miejsce: Budynek Dydaktyczny , sala nr 9/10.
Dlaczego można dotknąć palcem czubka nosa z zamkniętymi oczami? (Wiek: 12+), (16:00-16:45)
Wrzeciona mięśniowe są receptorami odpowiedzialnymi za lokalizację oraz kontrolę rozmieszczenia poszczególnych części ciała w przestrzeni. Dzięki temu można wykonywać złożone ruchy ciała bez kontroli wzroku. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym na warsztatach zostanie wykonana obserwacja mikroskopowa preparatów mięśni zawierających wrzeciona mięśniowe. Następnie uczestnicy i uczestniczki zmierzą precyzję kątową ruchu dominującej ręki na platformie pomiarowej. Zaprezentowane zostaną modele mózgowia człowieka z możliwością ich samodzielnego analizowania.
Miejsce: Budynek Dydaktyczny , sala nr 9/10.
Ciało myślące i czujące (Wiek: 16+), (17.00-18.30)
Warsztat ruchowo-taneczny oparty na uważności i elementach Języka Ruchu (Laban – Bartenieff Movement System), rozwijający świadomość ciała. Eksploracja możliwości ucieleśniania myśli, stymulacja kreatywności i poczucia sprawczości
Miejsce: Budynek Kortów przy Drodze Dębińskiej, sala taneczna DD7.
Dodatkowe wydarzenia w ramach Nocy Naukowców w AWF Poznań
Obiektywna ocena parametrów postawy ciała i stabilności posturalnej – co to? (Wiek 16+), (18.09. 10:00-13:00)
Ocena postawy ciała oraz stabilności w warunkach statyki i dynamiki z wykorzystaniem obiektywnego narzędzia do komputerowej oceny postawy ciała DIERS Formetric 4d oraz Delos Postural System. Przedstawienie istoty prawidłowości parametrów postawy ciała dla prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu, układu krążeniowo-oddechowego oraz nerwowego. Wpływ nieprawidłowości na możliwość pojawienia się dolegliwości bólowych.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 287.
Smartfonowa szyja – czy to jest znamię dzisiejszych czasów? Profilaktyka i postępowanie terapeutyczne (Wiek 15+) (18.09. 10:00-13:00)
Ten krótki poradnik przygotowany pomoże nam zrozumieć jakie są konsekwencje oraz efekty długiego wpatrywania się w ekran komórki dla mięśni karku i odcinka szyjnego kręgosłupa? Zdobyć podstawowe informacje dotyczące profilaktyki choroby przeciążeniowej i zapobiegania występowania dolegliwości mięśniowo-powięziowych kręgosłupa . Odpowiedzieć na pytanie jak w prosty sposób radzić sobie kiedy pojawi się ból odcinka szyjnego lub piersiowego kręgosłupa?
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 145/152
Motion Capture – gry, filmy, nauka (18.09. 10:00-13:00)
Analiza ruchu człowieka z wykorzystaniem Vicon Motion Capture – systemu wykorzystywanego w produkcji gier video i filmów. Jak to działa? Do czego można to wykorzystać w medycynie?
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 54.
Ocena funkcjonalna w sporcie i rehabilitacji z wykorzystaniem testu FMS (Wiek 15+), (18.09. 10:00-13:00)
Functional Movement Screen (FMS) służy do diagnozy zdrowych, aktywnych ruchowo populacji (sportowcy, strażacy, żołnierze) w celu oceny stopnia ryzyka wystąpienia u nich kontuzji, identyfikacji słabych ogniw łańcucha kinematycznego i dysfunkcyjnych wzorców ruchowych.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 146/153
Stabilizacja centralna – czym jest „core”? (Wiek 15+), (18.09. 10:00-13:00)
Stabilizacja centralna (z ang. core stability) to „centrum dowodzenia” naszym tułowiem. Jest to bardzo ważny mechanizm, który odpowiada za kontrolę tułowia zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku. Bez dobrego „core stability” zwiększa się ryzyko kontuzji kręgosłupa, czy stawów obwodowych.
Miejsce: Budynek Główny AWF Poznań, sala 147/154
Taneczny kalejdoskop. Prevent: Przedszkole nr 193 w Poznaniu
„Taneczny kalejdoskop” – warsztat taneczny. Członkowie SKN Pracownia Nauk o Tańcu zapraszają na przegląd różnych technik i gatunków tańca. To okazja, by zaznajomić się z charakterystyką różnych form i spróbować ich w praktyce.
W co gramy? (18.09.), (10:00-11:30, 12:00-13:00)
Ruch, plener i teatrzyk Kamishibai…to początek nowej historii. Zapraszamy na plenerową scenę do udziału w grach, zabawach i aktywnościach ruchowych, z których powstanie całkiem nowa historia o przyjaźni, współpracy i integracji. Uczestnicy! Ubierzcie się na sportowo, adekwatnie do pogody i przygotujcie na dużą dawkę wspólnej rozrywki.
Miejsce: Bieżna AWF Poznań
Aktywny mózg, aktywne ciało (24 lub 25.09)
Zajęcia, które łączą wysiłek fizyczny z intelektualnym wyzwaniem. Podczas spotkania będziemy angażować zarówno ciało, jak i umysł, poprzez różnorodne zabawy i gry ruchowe oraz zadania logiczne. Rozwój fizyczny obejmuje poprawę kondycji, koordynacji i ogólnej sprawności fizycznej, natomiast stymulacja intelektualna to zagadki, łamigłówki oraz gry logiczne, które pobudzają myślenie i kreatywność. Ponadto, zajęcia stanowią świetną okazję do spędzenia czasu z rówieśnikami w aktywny i twórczy sposób. Dołącz do nas i przekonaj się, jak wiele radości i korzyści płynie z połączenia aktywności fizycznej z intelektualnymi wyzwaniami!
Miejsce: Młodzieżowy Domu Kultury, ul. Droga Dębińska 21