Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w dniu 16 czerwca br. nadał tytuł profesorski w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej drowi hab. Włodzimierzowi Mrówczyńskiemu.

Serdecznie gratulujemy!


Prof. dr hab. Włodzimier z Mrówczyński

Profesor pracuje w Zakładzie Neurobiologii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu od 1991 roku. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stopień doktora uzyskał w 1997 roku w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie za badania nad siecią neuronalną odpowiedzialną za koordynację ruchu kończyn, a habilitację – w 2012 roku na Wydziale Biologii UAM –za prace dotyczące regulacji siły skurczu mięśni szkieletowych. Odbył roczny staż naukowy w ramach programu stypendialnego NATO na Uniwersytecie w Glasgow (2003) oraz krótkoterminowe staże w Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii (2006–2012). W 2006 roku uczestniczył również w miesięcznym stażu dydaktycznym w Narodowej Akademii Sportu w Sofii w ramach programu CEEPUS. Brał udział w realizacji 10 krajowych i międzynarodowych projektów badawczych jako wykonawca, główny wykonawca oraz kierownik.

Jest współautorem 49 publikacji naukowych, z czego większość ukazała się w czasopismach z listy filadelfijskiej. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z Neurofizjologii, Neuromotoryki i Plastyczności rozwojowej układu nerwowego dla studentów kierunków Neurobiologia, Sport i Fizjoterapia na AWF w Poznaniu, a także z Anatomii i Neuronauki dla studentów kognitywistyki UAM. W latach 2016–2024 był członkiem Senatu AWF, od 2016 roku zasiada w Radzie Naukowej AWF, a od 2021 roku przewodniczy Komisji Egzaminacyjnej w przewodach doktorskich. Laureat Medalu im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz nagród Rektora AWF za osiągnięcia naukowe.

Obecnie zajmuje się badaniami nad układem nerwowo-mięśniowym w kontekście aktywności motorycznej po różnych formach treningu (wytrzymałościowym, siłowym, wibracyjnym, interwałowym) na modelu zwierzęcym. Jego zainteresowania obejmują badania elektrofizjologiczne i biochemiczne, skupiające się na identyfikacji czynników neurotroficznych odpowiedzialnych za wywoływanie zmian adaptacyjnych w motoneuronach rdzenia kręgowego, mięśniach, krwi i narządach wewnętrznych (wątroba, serce) w odpowiedzi na zróżnicowaną aktywność fizyczną.