Zachęcamy do zapoznania się z krótkim przeglądem najnowszych publikacji naszych badaczek i badaczy.

Barbara Pospieszna (Zakład Lekkiej Atletyki i Przygotowania Motorycznego) i współpracownicy wykazują na przykładzie sportowców w wieku 20‒90 lat, że regularna aktywność fizyczna, szczególnie o profilu sprinterskim, jest skuteczną strategią wspierającą anabolizm dinukleotydu nikotynamidoadeninowego, czynnika niezbędnego dla większości komórkowych reakcji utleniania i redukcji.


Mateusz Rozmiarek (Zakład Turystyki Sportowej) analizuje problem zarządzania środowiskiem przez kluby sportów walki, sugerując że poprzez bardziej kompleksowe praktyki mogą one poprawić swój wpływ na środowisko, jednocześnie zwiększając zaangażowanie społeczności i reputację klubu.


Ewa Latour (Zakład Fizjoterapii) i współpracownicy w badaniach biomechanicznych wskazują korzyści płynące z włączenia do programów wychowania fizycznego w szkołach ćwiczeń korekcyjnych głowy i szyi, dowodząc że wykonanie zaledwie kilku ruchów korygujących pozytywnie wpływa na postawę ciała i wzorzec chodu. 


Beata Jóźwiak (Zakład Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia) i współpracownicy dowodzą, że u kobiet w okresie menopauzy połączenie ćwiczeń fizycznych z czasowym ograniczeniem spożycia pokarmu prowadzi do większej redukcji wskaźnika masy ciała niż tylko ćwiczenia.


Natalia Główka (Zakład Dietetyki Sportowej) i współpracownicy demonstrują wpływ dawki kofeiny i czasu jej podania na zmiany stężenia kofeiny i paraksantyny w surowicy i ślinie w kontekście przydatności w badaniach wysiłkowych.