Z głębokim smutkiem informujemy, że 25 stycznia br. odeszła dr Maria Zamelska, nieoceniona wykładowczyni, bliska koleżanka, podróżniczka, zaangażowana wychowawczyni wszystkich pokoleń studentów kierunku turystyka i rekreacja, od początku swej kariery zawodowej związana z naszą Uczelnią. Jej niespodziewana śmierć pogrążyła nas w żalu i poczuciu pustki. Wiemy, że walczyła do ostatniej chwili. Za tydzień skończyłaby 75 lat…

Maria Zamelska urodziła się 1 lutego 1946 roku w Poznaniu. Po szkole średniej wybrała studia geograficzne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Studia ukończyła w maju 1969 roku. Dekadę później, w maju 1978 roku, została doktorem nauk geograficznych, broniąc pracy pt. „Wpływ uprzemysłowienia na procesy urbanizacyjne w regionie bydgoskim” w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie.

Pracę w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu rozpoczęła 1 września 1975 roku, kilka miesięcy po zainaugurowaniu zajęć na nowo utworzonym Wydziale Turystyki i Rekreacji, zostając od razu opiekunem grup kobiet rocznika „0”.

Dr Maria Zamelska przez trzy kadencje pełniła funkcję prodziekana Wydziału, będąc najpierw prodziekanem ds. stacjonarnych, a następnie prodziekanem ds. studiów. Było to kolejno w latach: 1990–1993, 1996–1999 oraz 1999–2002. Na początku lat 90. została powołana przez ówczesnego dziekana, dra hab. prof. AWF Stefana Bosiackiego, na stanowisko kierownika zespołu, który miała za zadanie stworzyć nowe programy. Dzięki zgranym działaniom i współpracą ze środowiskiem studenckim udało się wówczas stworzyć innowacyjny, interdyscyplinarny program, obejmujący aktualne i ważne problemy związane z rozwojem turystyki i rekreacji.

W latach 1996-1999 była członkiem Komisji Państwowej opracowującej minima programowe dla kierunków: fizjoterapia, wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, powołanej przez Przewodniczącego Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz członkiem Komisji Wychowania Fizycznego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

W 1997 roku z kolei dr Zamelska objęła kierownictwo nad szkoleniem kandydatów na przewodnika miejskiego z uprawnieniami na miasto Poznań, po tym jak Wydział TiR uzyskał, na mocy decyzji wojewody wielkopolskiego, prawo do realizowania kursu szkolenia pilockiego i przewodnickiego w ramach studiów oraz organizowania egzaminu wewnętrznego kończącego jego realizację. Egzaminatorem w komisji pilotów wycieczek, które w późniejszych latach przeprowadzał Urząd Marszałkowski w Poznaniu, dr Zamelska była aż do 2013 roku.

Na kierunku Turystyka i Rekreacja sztandarowym przedmiotem dr Zamelskiej było Krajoznawstwo. Prowadziła ponadto zajęcia z pilotażu i przewodnictwa, turystyki kwalifikowanej górskiej (zabierała studentów na obozy wędrowne po pasmach górskich Polski i Europy), biometeorologii, turystyki a środowiska przyrodniczego, migracji turystycznych, turystyki osób niepełnosprawnych oraz ćwiczenia terenowe z geografii turystycznej.

Na słynnych „Rybakach” (ul. Rybaki, gdzie swą siedzibę miał Wydział Turystyki i Rekreacji), wszyscy wiedzieli, kiedy nadchodził czas egzaminów z krajoznawstwa, ponieważ dla dr Zamelskiej jedynym właściwym sposobem weryfikacji wiedzy studentów był egzamin ustny. Spędzała wówczas w uczelni wiele dni, pytając studentów czasem nawet po kilkanaście godzin. Uwielbiała to, a studenci – mimo, że bardzo bali się tego egzaminu – doceniali poświęcony im czas.

Dr Maria Zamelska przeszła na emeryturę we wrześniu 2012 roku, jednak jeszcze w kolejnych pięciu latach była związana z naszą uczelnią, prowadząc dalej zajęcia. Nie wyobrażała sobie życia bez nauczania turystyki.

Związana była też okresowo z kilkoma innymi uczelniami i prowadziła szeroką działalność pozauczelnianą. Była przewodnikiem turystycznym miejskim po Poznaniu, przewodnikiem turystycznym terenowym (Wielkopolska) i trasowym, przodownikiem turystyki górskiej PTTK, instruktorem krajoznawstwa, wykładowcą PTTK, członkiem licznych rad naukowych i komisji.

Msza święta odbędzie się w sobotę, 30 stycznia, o godz. 10.00 w Kościele św. Jadwigi Królowej w Poznaniu, ul. Mleczowa 1 (Naramowice). Limit miejsc w kościele to 38 osób. Pogrzeb odbędzie się o godz. 11.00 na cmentarzu na Naramowicach, ul. Jasna Rola 43.

Żegnamy Pani Doktor… Na zawsze zapamiętamy Twoją wiecznie opaloną i uśmiechniętą twarz, niezwykłe opowieści o odwiedzonych przez Ciebie ostatnio miejscach i życzliwe słowo, które miałaś dla każdego.