Zakończył się ogólnopolski konkurs im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu pt. Lekcja wychowania fizycznego realizująca podstawę programową z wykorzystaniem atrakcyjnych form aktywności fizycznej. Finał XIV edycji konkursu odbył się 14 czerwca br. w naszej Uczelni. Jak co roku, w konkursie wystartowali studenci z różnych uczelni kształcących specjalistów w zakresie wychowania fizycznego oraz nauczyciele WF-u. W tegorocznej edycji zwyciężyły dwa zespoły: Patryk Wojciechowski oraz Kamil Skwaryło z AWF Poznań oraz Daria Szulc oraz Aleksandra Szydło z AWF Katowice. Wśród nauczycieli najlepszy był mgr Paweł Didkowski z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej z Katowic.
Uczestnicy konkursu w formie filmów wideo zaprezentowali fragmenty opracowanych przez siebie lekcji wychowania fizycznego. Nasi studenci pokazali, jak można poprowadzić lekcję WF-u dla osób na wózkach inwalidzkich. Na potrzeby zajęć przekształcili belgijkę, by dzieci poruszające się na dwóch kółkach mogły z nimi zatańczyć. Z kolei studentki z Katowic przygotowały dla uczniów klasy VII szereg ćwiczeń sportowych, tanecznych, które miały wzmocnić relacje wśród dziewcząt i chłopców poprzez zabawę. Mgr Paweł Didkowski, który wygrał w kategorii Nauczyciel, skupił się na swoich zajęciach na przywróceniu równowagi mięśniowej po okresie pracy zdalnej u uczniów liceum.

Uroczystości towarzyszyły wykłady i pokazy. Wykład pt. „Szkolna aktywność fizyczna i bycie mindful – czyli świadomym – w kontekście zachowań prozdrowotnych” wygłosiła prof. AWF dr hab. Dorota Groffik z AWF Katowice. Z kolei pokaz taneczny zaprezentował zespół „Tańczące Jedynki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Swarzędzu, pod opieką mgr Joanny Kunkel, absolwentki naszej Uczelni.

Udział w finale konkursu jest inspiracją do wymiany poglądów i doświadczeń studentów, pracowników z nauczycielami wychowania fizycznego oraz do nawiązania kontaktu. Dla finalistów to również szansa na pozytywną autoprezentację przed nauczycielami wychowania fizycznego i dyrektorami szkół.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu im. Eugeniusza Piaseckiego:

KATOGORIA NAUCZYCIEL:
I miejsce
mgr Paweł Didkowski, AWF Katowice. Opiekun: dr Krzysztof Skalik
„Przywracanie równowagi mięśniowej po okresie pracy zdalnej u uczniów liceum”

KATEGORIA STUDENCI:
I miejsce
Patryk Wojciechowski oraz Kamil Skwaryło, AWF Poznań. Opiekun: dr Jana Krzysztoszek
„Kształtujemy koordynację wzrokowo-ruchową i doskonalimy poruszanie się na wózkach”
Daria Szulc oraz Aleksandra Szydło, AWF Katowice. Opiekun: dr Krzysztof Skalik
„Powracanie do bezpośrednich pozytywnych relacji wśród dziewcząt i chłopców poprzez zabawę i taniec”

II miejsce